Kategoriler
Mobil

Yeni Apple X yüz tanıma sistemi Face ID

Geliştirilen yapay zeka sistemleri sayesinde artık dijital dünyada her şeyi yapmanın mümkün olduğunu çözen Apple, şimdilerde ise Face ID yüz tanıma teknolojisi ile kaç kişinin yüzünü tanıyacağı ortaya çıktı.

İlk olarak Apple iphone X modelinde kullanılacak olan Face ID yüz tanıma teknoloji için yeni detaylar ortaya çıktı. İşte, Face ID ne gibi özellikler sunacak haberimizin devamında.

12 Eylül tarihinde gerçekleştirilen etkinlikle Apple, yeni tanıtmış olduğu en dikkat çekici özellikleriyle öne çıkan iphone X modelinin yüz tanıma teknolojisi Face ID ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. en çok merak edilen konu ise geliştirilen yeni teknolojinin kaç kişinin yüzünü kaydede bileceği oldu.

iPhone X için Face ID bir tek sahibini tanıyacak

Bilindiği üzere Apple güvenliğe oldukça önem veren bir firma olarak karşımıza çıkmakta. Face ID özelliğini kullanabilmeniz için telefonun sahibi olmanız gerekiyor aksi taktirde kimsenin yüzünü görmek istemiyor. Güvenlik açısından yine ön planda olan bu geliştirme kullanıcılar için iyi mi yoksa kötümü bilemeyiz ancak bize kalırsa kısıtlanmış bir özellik olarak hayal kırıklığı yaşattığını söyleyebiliriz.

Kısıtlı olarak gördüğümüz bu uygulamayı her hangi başka biri tarafından kullanamayacak olması bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Şimdilik bunu uygun gören şirket ileride bununla ilgili bir düzenleme yapar mı bilemeyiz ancak gelen tepkilere göre bir düzenlemeye gidecektir.

Güvenlik açısından ekstra olarak parmak izi okuma teknolojisi Touch ID için 5 farklı parmak izi tanımlanabilecek olması iyi bir geliştirme olmuş. Face ID konusundan fazlasıyla iddilaı olan Apple, Face ID teknolojisini kırma şansının 1 milyonda 1 olduğu ifade ederken, Touch ID teknolojisi içinse kırılma oranı 50 binde 1. olduğunu söylüyor.

Akıllarda bir çok soruyu beraberinde getiren Face ID ile ilgili sorulardan bir diğeri ise, iphone X ile gelecek olan Face ID teknolojisi kullanan Craig Federighi’nin yüzünü ilk seferde tanıyamaması konusunda internette en çok merak edilen konularda biri oldu. Şimdilik bu konu hakkında pek bir açıklama gelmese de beta aşamasında olan bu özelliğin bu tip sorunların olmasına gayet doğal olarak görmek doğru olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir