Kategoriler
Yazılım

Zararlı Yazılımlardan Korunmanın Yolları

Her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde artan zararlı yazılımlar, akıllı telefonlar başta olmak üzere teknolojik cihazlar için son derece büyük tehdit içermektedir.

Kısa süre içinde cihazların içine girmekle birlikte hızlı bir yayılım gösteren yazılımlar, aynı zamanda farklı cihazlara da bulaşıcı özellik göstermektedir. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre en fazla zararlı yazılımın bulunduğu ülkelerin başında Türkiye gelmektedir.

Özellikle “kapsamlı sanal suç örgütleri” tarafından yapılan işlemlerle birlikte çok kısa süre içinde önemli suçların cihaz üzerinden işlenebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Cihazların büyük çoğunluğunun savunmasız ve kırılgan olması da Türkiye üzerinden çok sayıda hedef seçilmesini beraberinde getirmektedir. Linux temelli işletim sistemlerinin 2017 yılında hedef seçilmesi de aynı anda aygıtların zararlı kodlar ile ele geçirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Her zaman orijinal yazılım kullanın

IoT cihazların hacklenmesiyle birlikte cihazlar üzerinde kişinin dinlenmesi ya da izlenmesi mümkündür. Ayrıca cihazlar üzerinden çeşitli siber suçların işlenmesi de söz konusu olabilmektedir.

Bilgilerinizin düzenli olarak yedeğini alın. Belirli aralıklarla bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarattırın. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz internet sitelerine girmeyin.

Bunların olmaması için güvenlik önlemlerinin yanı sıra önemli koruma duvarlarının da oluşması oldukça önemli. Uzmanlar tarafından önerilerden en önemlisi ise cihazın harici bir ağ üzerinden erişime açık olmaması.

Aynı zamanda ihtiyaç olmaması durumunda tüm ağ hizmetlerinin de devre dışı bırakılması güvenlik açısından yarar sağlamaktadır. Cihaz üzerinden yapılacak işlemlerde şifrelerin güvenli bir şekilde kullanılmasının yanında yazılımlarında güncel olması gerekmektedir. Güncel yazılıma sahip olmayan cihazların çok kolay bir şekilde tehdit içermesi mümkün olmaktadır. Zararlı yazılımlardan korunmak için en önemli yapılması gerekenlerden biri ise orijinal yazılım kullanılması konusunda son derece titiz olmanız gerekiyor.

“Zararlı Yazılımlardan Korunmanın Yolları” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir