Kategoriler
Yazılım

Odin programı ile ROM yükleme

Bu konumuzda  sizlere Odin programı ile ROM yüklemenin  nasıl yapıldığını kısa ve basit bir şekilde anlatacağız. Samsung  stock rom yükleme yapmak isteyenler konumuzu dikkatli bir şekilde okusunlar.  Öncelikle elimde bulunan ROM’un  Samsung Galaxy S5830i’ye ait olduğunu belirtmekte fayda var. Odin programını açıyoruz.

odin-programi-ile-rom-yukleme

Not: Resimlere tıklayarak büyük boy olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ekran’da gördüğünüz gibi program açılacak. Burada yapmamız gereken üç işlem var. ROM dosyasının içerisinde zip şeklinde bulunan dosyaları uygulamada seçmemiz gerekiyor.  Öncelikle PDA butonuna tıklıyoruz. ROM dosyasını açıyoruz ve içerisinde bulunan PDA_ Başlıklı dosyayı seçiyoruz ve AÇ butonuna tıklıyoruz. Aşağıda yer alan resimde yaptığımız işlemi görebilirsiniz.

 

odin-programi-ile-rom-yukleme-2

Yukarıda yapmış olduğumuz işlemi aynı şekilde  PHONE ve CSS için de yapıyoruz.  PHONE butonuna MODEM dosyasını, CSS ‘ye ise  CSC_ dosyasını seçiyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Odin programı aşağıda bulunan resimde ki gibi gözükecek.

 

odin-programi-ile-rom-yukleme-3

Bu işlemleri tamamladıktan sonra telefonumuzu Download moduna alıyoruz. Peki bu işlemi nasıl yapacağız ?

Telefonu Download moduna almak; 

Ses açma ve Ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutarak telefonu açma tuşuna basıyoruz. Daha sonra root gibi bir ekran gelecek. Bu ekran geldiğinde usb ile telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz. Odin programında sol üstte yer alan

ID:COM alanı sarı bir hale gelecek. Sarı ışığı gördükten sonra start tuşuna basıyoruz ve işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra telefonu usb den çıkarıp yeniden başlatıyoruz. Yapmamız gereken başka bir şey yok.  Odin programının resimli anlatımını yaptık. Dilerseniz aşağıda yer alan videolu anlatımı izleyerek detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

“Odin programı ile ROM yükleme” için 2 yanıt

Sizin sayenizde Odin programı ile ilk defa Stock Rom yüklemesi yaptım. Daha önce cesaret edememiştim. Çok teşekkürler teknoloji haberim. Teknoloji haberleri sizinden sorulu 🙂

Mehmet bey biz teşekkür ederiz. Videolu anlatımlarımız devam edecektir. Bizi takip etmeye devam ediniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir