Kategoriler
Yazılım

Microsoft Paint nostalji oluyor

Microsoft gibi büyük yazılım firması Windows 10 sürümü ile gelecek güncellemelerin yanı sıra kuruluşundan bugüne var olan Paint grafik programını sonlandırmayı planlıyor. Bundan böyle Paint programı arşivlerdeki yerin alacak.

Şirket bu yıl içerisinde yapacağı güncellemeler ile efsanevi grafik programı olan Paint’i kaldırmayı planlıyor. 32 yıllık bir mazisi bulunan Paint ile birlikte Outlook Express de tarih olacak.

32 yıllık mazisi bulunan yani 1985 yılında Microsoft’un Windows 1.0 sürümü ile hayatımıza girmiş bugüne kadar varlığını korumuştu. Microsoft Paint ZSoft’un geliştirdiği ve PC Paintbrush’un lisanslı grafik programıydı. Ne yazık ki bundan böyle kullanımı son bulacak.

Microsoft neden Paint’i kaldırıyor

Gelişen teknoloji ve yazılım programları ile birlikte geçen 32 yıllık varlığında Paint de kendi içerisinde değişimlere uğramıştı. Şirket, Windows 98 sürümü ile birlikte Paint programı da görselleri JPEG olarak kayıt edebilme özelliğini bizlere sunmuştu. Yine geçtiğimiz yıl Microsoft Paint programının daha ileri sürümü olan Paint 3D ile karşımıza çıkmıştı.

Bu sayede kullanıcılar işlevlerinde üç boyutlu görseller oluşturabilme özelliğine kavuşmuştu. İngiliz basınında çıkan haberlere göre Adobe Photoshop programına göre daha basit kaçan bu program kullanıcılar için bir nostalji olmadan öteye gidemiyor şeklinde yorumlandı. Değişen taleplere ve ihtiyaçlara daha iyi cevap verebilme adına şirket, böyle bir uygulamayı Paint programın hak ettiğini düşünüyor olsa gerek.

[affiliate_news id=”541″]

Windows 10 sürümü ile klasik Paint grafik programı gelecek güncellemeler ile tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya hazırlanıyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir