Kategoriler
Teknoloji

Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi

Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi yakın gelecekte karşımıza çıkıyor. Otonom otomobiller, uçaklar derken şimdi yeni hedef mürettebatsız olarak denizlerde hakimiyeti sağlayabilmek.

Bu yönde yapılan çalışmalar önümüzdeki yıl meyvelerini vermeye başlayacak. Wall Street Journal raporunda dikkat çekici tarih 2018 yılında mürettebatsız geminin piyasa sürülmesi ardından ise 2020 yılında bu geminin tamamen otonom olması planlanıyor. Üreticisi Yara Birkeland tarafından Norveç’te inşa edilen otomatik mürettebatsız gemi tam bir elektronik devre ünitesi gibi.

Otonom geminin donanımı

Üzerinde bulunan GPS, kamera,radar ve bir çok algılayıcı ile yoğun tekne trafiği arasında limana kendi yanaşma imkanını elinde bulunduruyor. Maliyet açısından düşünüldüğünde yatırımcıların gözünü korkutsa da aslında yakıt ve personel giderlerini oldukça azaltıyor.

mürettebatsız gemi

Normal bir yük gemisinin bugünkü maliyetinden 3 kat fazla olarak  25 milyon dolar gibi daha uç rakamlara inşa edilse de, mürettebat ve yakıt tasarrufunda yüzde 90 tasarruf sağlıyor. Bu donanımlı  gemi inşaatının sonuçları tam olarak 2020 yılını bulacak ve üretici Yara yetkilileri kademeli olarak otonom’a geçiş sağlanacak şeklinde düşüncelerini ifade etti.

[affiliate_news id=”6071″]

İlk etapta 100 konteyner taşıma kapasitesine sahip olacak Birkeland ilk seferini 37 mil uzaklıktaki Lavrik şehrine gübre taşıyarak yapacak. Birkeland Yara International ve Kongsberg Gruppen tarafından finans edilerek inşa edilecek. Üretim sorumlusu olan Petter Ostbo yaptığı açıklamada şirketin mürettebatsız gemi inşası için ileriye yönelik daha büyük gemiler için çalışmalarını devam ettireceğini bunun için ise uluslararası düzenlemelerin tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. İnşa edilecek daha büyük otonom gemiler ile daha uzun mesafelere ulaşabileceklerini ve bu gemiler ile Hollanda ile Brezilya arasında gübre taşıyabileceklerini dile getirdi. Bilim insanları teknoloji alanında yeni teknoloji haberleri ile karşımıza çıkmaktadır.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir