Kategoriler
Yazılım

Kodu Cup Türkiye 2018 Finali Gerçekleşti

Kodu Cup Türkiye 2018 Finali Gerçekleşti. QNB Finansbank’ın sponsorluğunu yaptığı ve desteklediği “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” yarışması heyecanlı anlara sahne oldu. Kodu CUP Türkiye 2018 adı altında yapılan finaller 100 den fazla çocuk ve 10 dan fazla takımın katılımı ile birlikte geçtiğimiz Pazartesi günü Kristal Kule’de gerçekleşti.

Projenin bu yıl ki teması Uzayda Yaşam olarak belirlendi ve takımlar bu temaya göre hazırlıklarını yaptılar. Microsoft Türkiye ve Habitat’ın iş birliği yaptığı projede çocukların bu alanda yaratıcılıklarını ortaya koyarak geleceğe hazırlanmaları amaçlanıyor. Proje yaklaşık olarak 3 yıldır düzenleniyor. İlk olarak Haziran 2015 yılında gerçekleşen eğitimlerden günümüze kadar toplam 20 bin çocuğa eğitim verildi. Projede 25 bin çocuğa programlama eğitiminin verilmesi amaçlanıyor.

Yarışmada Türkiye’nin çeşitli illerinden olmak üzere 100’e yakın takım yer aldı. Yapılan elemeler sonucunda iki farklı yaş kategorilerinde 5’er takım olmak üzere 10 takım finale kaldı.

Kodu Cup Türkiye 2018’de 8-11 yaş kategorisinde Adana Vakıfbank Ortaokulu’ndan Alpha Knights ve 12-14 yaş kategorisinde Kocaeli Fatih Ortaokulu’ndan Fatih’in Yıldızları birinci oldu. Birincilere Kodu Cup kupası ve 1.000 TL’lik hediye çekleri, ikinci ve üçüncü olan takımlara da Kodu Cup kupası ve 500 TL’lik çekler hediye edildi.

Türkiye’de programlama alanında ücretsiz olarak verilen eğitimler oldukça önemli. Dünyada yazılım alanında yaşanan gelişmeler ülkeleri bu alanda yatırım yapmaya itiyor. Türkiye’de devletin yazılım konusunda yatırım yaparak küçük yaşlardan itibaren eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Umarız gelecekte yazılım alanında kendinden söz ettiren bir ülke durumuna geliriz.

“Kodu Cup Türkiye 2018 Finali Gerçekleşti” için bir yanıt

Çocuklara küçük yaşlarda programlama öğretmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde ülkenin geleceğini garanti altına alabiliriz. Bu alanda yapılan eğitimler çok çok önemli. Emeği geçenlere teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir