Kategoriler
Yazılım

Japonya’da yaşanan siber saldırı araştırılacak

Japonya geçtiğimiz günlerde ciddi bir siber saldırıya maruz kaldı. Ülkenin kripto para borsası olan Zaif’e siber saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası Japonya hükümet organlarından biri olan Finansal Hizmet Dairesi tarafından araştırma başlatıldı. Geçtiğimiz aylarda yine Japonya’nın önemli kripto para borsalarından biri olan Coincheck siber saldrıya maruz kalmıştı. Yaşanan saldırının borsaya maliyeti yaklaşık olarak 530 milyon dolar olmuştu. Yine benzeri bir olay geçtiğimiz günlerde yaşandı. Gündeme gelen habere göre kripto para borsası Zaif 60 milyon dolar zarara uğradı. Hackerlar tarafından yapılan saldırı sonrası yetkililer çalınan parayı kurtarabilmek için kimlik tespiti yapmaya çalışıyorlar.

Borsa ve devlet yetkilileri yaşanan zararın bir an önce telafi edilmesi için çaba gösteriyorlar. Finansal Hizmetler Dairesi tarafından yapılan araştırma iki ayaklı olarak yapılıyor. Daire tarafından öncelikli olarak kayıpların telafi edilip edilemeyeceği irdeleniyor. Yapılan saldırı kullanıcıların toplamda 40 milyon dolar kaybetmesine neden oldu. Borsanın ihtiyacının karşılanabilmesi için kredi yardımında bulunulacağı belirtiliyor. Birimler tarafından irdelenen bir diğer konu ise güvenlik açıkları. Sistemde yaşanan arızaların ve hataların en kısa sürede giderilmesi amaçlanıyor. Ancak Zaif’in tam olarak yaşanan sorunları gidermediği belirtiliyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan soygunlar ülkeleri tedirgin ediyor. Soygun miktarlarının yüksek olması güvenlik açıklarını sıfır düzeyinde tutmayı zorunlu bir hale getiriyor.

Hackerlar kripto para fonlarını soyuyor haberimizi ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz.

“Japonya’da yaşanan siber saldırı araştırılacak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir