Kategoriler
Yazılım

Hackerlar kripto para fonlarını soyuyor

Kripto para birimlerinin son yıllarda hızla yükselişe geçmesi yatırımcıları bu alana çekmeyi başardı. Ancak kripto para birimlerine yatırım yapmanın da bazı riskleri var. Bunların başında kripto soygunları yer alıyor. Yatırımların bu kadar yüksek olması ve sanal ortamda gerçekleşmesi sanal hırsızların dikkatini çekiyor olsa gerek. Şayet şimdiye kadar bitcoin tarzı kripto para birimlerinde çok sayıda soygun yapıldı. Son günlerde gündeme gelen Initial Coin Offering (ICO) soygunları da bunun en büyük göstersi. Initial Coin Offering  kripto fonlarına verilen isim. Yani yatırımcılar bu fonlar sayesinde kripto para birimlerine yatırım yapıyorlar.

400 milyon dolar çalındı

Ernst & Young araştırma şirtketi tarafından 2015 – 2017 yıllarında yapılan 372 ICO incelemeye alındı. Yapılan yatırımlar incelendiğinde ise %10 civarında bir kayıp olduğu belirlendi. Toplamda 3.7 milyar dolar gelir elde edildiği, 400 milyon doların ise çalındığı ortaya çıktı. Hackerlar tarafından gerçekleştirilen bu saldırıların cep telefonu, kredi kartı gibi bilgilerin ele geçirilerek gerçekleştirildiği öngörülüyor.  Bu alanda en büyük sıkıntının yeteri kadar denetim sağlanamaması belirtiliyor. Ayrıca yatırımcıların ve şirketlerin yeterli güvenlik önlemi almadığı biliniyor. ICO faaliyetleri dünya genelinde kullanılırken, Çin ve Kore‘de ise yasaklanmış durumda.  Bu konuda yasal düzenlemeler yapan ülkeler de var. ABD, Japonya, Kanada gibi ülkeler yasal zemin hazırlamış durumda.

Kripto para birimlerine artan ilginin yanında denetim mekanizmalarının oluşturulması çok önemli. Hem yatırımcılar hem şirketler gerekli güvenlik önlemlerini almalılar. Kullanıcıların telefon bilgilerini, kredi kart numaralarını sadece tek sefer kullanmaları güvenliği arttırabilir. Ayrıca bilgisayarlara kurulacak olan antivirüs yazılımları ile saldırılara karşı engel oluşturulabilir.

çanakkale escort bayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir