Kategoriler
Yazılım

Google Play’de Çocuklara Özel Filtreleme Yapın

Google Play’de sadece yetişkinlere özel bir çok uygulama bulunmaktadır ve bu uygulamaları çocukların görmesi, indirmesi ve kullanması sakıncalı olabilir. Bu yüzden özellikle çocuğunuzun kolayca erişebildiği ya da doğrudan çocuğunuz tarafından kullanılan Android cihazınızda Google Play ayarlarına girerek Ebeveyn denetimlerini ayarlamalısınız.

Google Play’de Çocuklara Özel Filtreleme Yapma Yolu Nedir?

İlk olarak Google Play uygulamasına giriş yapın. Sol üstteki menü simgesine tıklayarak açılan listeden Ayarlar satırına tıklayın. Ayarlar arayüzü açıldığında Ebeveyn Denetimleri seçeneğine tıklayın.

Ebeveyn Denetimleri seçeneğini Açık hale getirin. Bunu yapabilmek için cihaz sizden bir PIN kodu oluşturmanızı isteyecektir. Çünkü daha sonra çocuk tarafından bu ayar yeniden kapatılabilir ve bu PIN kodu da bunun önüne geçmek için düşünülmüştür. PIN kodunu unutmayacağınız ve ayrıca çocuğunuz tarafından tahmin edilemeyecek şekilde seçin. Yani doğum tarihiniz ya da TC kimlik numaranız gibi kolay tahmin edilen bir seçenek olmasın.

PIN kodunuzu oluşturup onayladıktan sonra denetim açılacaktır. Uygulamalar ve Oyunlar satırına tıklayın. PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16, PEGI 18 gibi değerler göreceksiniz. Buradan çocuğunuzun yaşına uygun olanı seçebilir ya da işinizi garantiye almak isterseniz PEGI 3’ü seçebilirsiniz.

“Derecelendirilmemiş olanlar da dahil tümüne izin ver” seçeneğini işaretlerseniz çocuk kilidi açık kalacak ve çocuğunuz tüm uygulamaları filtreleme olmadan görebilecek, indirebilecektir. İstediğiniz seçimi belirledikten ve ayarladıktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak seçiminizi kayıt altına alabilirsiniz.

Google Play’de Ebeveyn Denetimi Ne İşe Yarar?

Bu ayarların tek amacı cihazı kullanan ya da erişmesi olası çocukların, çocuklara uygun olmayan içeriklere erişmesini engellemektir. Çocuklara özel filtreleme özelliği, tüm çocuk ve genç kullanıcıların cihazlarında mutlaka yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir