Eyüpsultan Belediyesi Pardus’u Anlatacak

223

Eyüpsultan Belediyesi geçtiğimiz ay Pardus‘a geçtiği günden beri elde ettiği tasarruf bütçesi ile gündeme gelmişti. Milli işletim Sistemi Pardus‘u kullanarak yaklaşık 2 milyon dolar civarında tasarruf eden belediye, örnek bir çalışmaya imza atmıştı. Eyüpsultan Belediyesi “Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi” projesi kapsamında TUBİTAK tarafından geliştirilen Pardus’u kullandığı gibi, aynı zamanda açık kaynaklı databese kullanarak tam anlamıyla tasarruf sağlıyorlar. Pardus işletim sistemine geçildikten sonra personele de gerekli eğitimin verildiğini açıkladılar.

Eyüpsultan Belediyesi’nden Pardus Hakkında Basın Toplantısı

Yerli üretim sayesinde yılda milyarlarca doların yurtdışına çıkması engelleniyor. Son dönemde önemi daha da görünür hale gelen yerli üretimin farkına erken varan Eyüpsultan Belediyesi 2014 yılından bu yana belediyeye ait bilgisayarlarda milli işletim sistemimiz PARDUS’u kullanıyor.

Milyonlarca doların Amerikalı yazılım şirketlerine gitmesini engelleyen Eyüpsultan Belediyesi, bu konuda farkındalığı arttırmak için yerli yazılımla elde ettiği tasarrufu bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşacak.

Teknoloji Haberim ekibi olarak Pardus İşletim Sistemi hakkında bilgi ağırlıklı makaleler yazmıştık. Pardus hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız   Pardus işletim sistemi nedir ? konumuzu okuyabilir, Pardus’u bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı anlatan resimli konu anlatımımız olan Pardus işletim sistemi kurulumu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

1 yorum

  1. Arda dedi ki:

    Pardus bu ülkenin kaderi için oldukça önemlidir. Pardus’a mutlak surette yatırım yapılmalıdır. TUBİTAK geliştirmelere devam etmeli ve mobil sürümler çıkarmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir