Kategoriler
Teknoloji Haberleri

F-35 Projesi için Savunma Sanayii ne kadar harcadı ?

F-35 Projesi için Savunma Sanayii ne kadar harcadı ? Türkiye’nin üretici ortaklarından biri olduğu F-35 savaş uçağı için yaklaşık olarak 700 milyon dolar yatırım yapıldı. Peki hangi Türk şirketi ne kadar harcama yaptı ? Detaylar haberimizde:

Türkiye ile ABD arasında F-35 krizi yaşanmıştı. ABD bir süreliğine uçak teslimi yapmayacağını açıklamıştı. Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizde herhangi bir geri adım atılmadı. Türkiye ise proje ortağı olduğu F-35 savaş uçakları için 9 şirket ile parça üretimine devam ediyor. Savunma Sanayi başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre hangi şirketin hangi parçayı ürettiği açıklandı. Savaş uçağı için yaklaşık 19 ayrı bölüme parça üretimi yapılıyor. Türk şirketleri ise bugüne kadar 700 milyon dolar harcama yaptı.

F-35 Savaş Uçağı Projesi’ne Ortak Ülkeler Hangileri ?

ABD’nin öncülüğünde 2002 yılında başlayan F-35 Projesi 9 ortakla faaliyetine devam ediyor. Bu ülkeler ABD, İngiltere, Danimarka, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Avustralya.  Ülkeler arasında bugüne kadar herhangi bir sorun yaşanmazken ABD, Türkiye’nin Rusya‘dan alacağı S-400 sistemi nedeni ile teslimat yapmayacağını açıkladı. Türkiye ise geri adım atmadı ve alımın gerçekleşeceğini açıkladı.

Savaş uçağı için üretim yapan Türk şirketleri:

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Aselsan, Kale Aero ,Kale Pratt & Whitney, Havelsan, Ayesaş, Alp Havacılık gibi şirketler proje doğrultusunda üretimlerine devam ediyorlar. Üretilen parçalar arasında Navigasyon, motor parçaları, iniş takım parçaları, gövde ve kanat parçaları, Arayüz Kontrol Modülü (CAIC) gibi 19 ayrı bölüm için üretimi yapılan parçalar var.  Savunma Sanayii tarafından Twitter üzerinden paylaşılan görseller aşağıda yer almaktadır. F-35 projesi’nde ABD ile yaşanan kriz sonrası son durumun ne olacağı oldukça merak ediliyor.

f-35-savas-ucagi-icin-uretim-yapan-turk-sirketleri
f-35-savas-ucagi-icin-uretim-yapan-turk-sirketleri

windows 10 home key satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir