Kategoriler
Yazılım

Pardus işletim sistemi kurulumu

Pardus işletim sistemi kurulumu hakkında hazırladığımız bu makale ile kolay bir şekilde Pardus işletim sistemini kurabileceksiniz. Pardus, ülkemizin milli işletim sistemidir. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Bilgisayarınıza kuracağınız Pardus işletim sistemi ile bütün yazılımları ücretsiz ve tam sürümde kullanabilirsiniz. . Şimdi Pardus’un kurulum adımlarına geçelim. Pardus işletim sistemi kurulumu resimli anlatım adımlarını sırasıyla takip ediniz.

İlk olarak pardus.org.tr adresine giriyoruz. Buradan işletim sistemini bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı CD’ye yükleyebileceğiniz gibi USB üzerinden de kurulum yapabilirsiniz. Burada tercih size kalmış. USB üzerinden yüklediğinizi düşünelim ve devam edelim. İlk olarak USB’ ye iSO belgesini tanımlıyoruz. Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve karşımıza aşağıda yer alan kurulum ekranı gelecek.

 

                                                        Pardus işletim sistemi kurulumu

Bu ekranda yapmamız gereken ilk seçeneğin üzerine gelip enter tuşuna basmak.  Siz herhangi bir işlem yapmazsanız otomatik olarak 10 saniye sonra işlem devam edecek.

 

                                                               Pardus işletim sistemi kurulumu

Karşımıza yukarıda yer alan ekran gelecek. Bu ekranda bir kaç seçenek var. Dilerseniz ekranda yer alan kurulum kılavuzunu inceleyerek adımları takip edebilirsiniz. Burada yapmamız gereken Pardus’u Yükle  seçeneğinden devam etmek. İşaretli simgeye çift tıklıyoruz.

 

                                                                 Pardus işletim sistemi kurulumu

Karşımıza dil seçim ekranı geldi. Buradan istediğimiz dilde kurulumu gerçekleştirebiliriz. Türkçe’yi seçip devam ediyoruz.

                                                                        Pardus işletim sistemi kurulumu

Bu ekranda ise zaman dilimi yani saat ayarlarını yapmamızı istiyor. Buradan istanbul seçeneğini seçip devam edebilirsiniz.

                                                                 Pardus işletim sistemi kurulumu

Yeni gelen ekranda ise bizden klavye seçimi yapmamızı istiyor. Hangi tür klavye kullanıyor iseniz onu seçip devam ediniz.

                                                                          Pardus işletim sistemi kurulumu

Gelen ekranda kendimize bir kullanıcı oluşturacağız. Göründüğü gibi bilgisayarımıza bir isim seçiyoruz ve şifre belirliyoruz. Şifreyi unutmayacağınız şekilde belirlemeniz çok önemli. Dilerseniz kendinize bir kullanıcı resmi de seçebilirsiniz.

 

                                                                 Pardus işletim sistemi kurulumu

Sabit sürücü ekranında ise işletim sistemini nereye yüklemek istiyorsak onu seçiyoruz. Bu ekranda dilerseniz tüm sürücüleri sıfırlayıp temiz kurulum yaparsınız. Dilerseniz windows ve linux’u bir arada kullanabilirsiniz. Tamamen tercih size kalmış durumda.

                                                                Pardus işletim sistemi kurulumu

Bu ekranda ise şimdiye kadar yaptığımız işlemlerin özeti yazıyor. Burasını dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Herhangi bir hata var ise geri dönebiliriz. Yok ise Kur butonuna tıklıyoruz ve kurulum işlemine geçiyoruz.  Bu adımdan sonra kurulum işlemi başlayacak. Kurulum esnasında bilgisayarınızın kapanmamasına dikkat edin. Kurulum tamamlandığında bilgisayar kendini yeniden başlatacaktır. Daha sonra kendinize belirlediğiniz kullanıcı adı  ve şifre ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Daha önceki yazımızda sizlere  Pardus işletim sistemi nedir ? isimli makalemizi hazırlamıştık. Buradan Pardus hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

mardin escort bayan

“Pardus işletim sistemi kurulumu” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir