Kategoriler
Yazılım

Apple’dan İran ambargosu

Dünya liderlerinden olan Apple almış olduğu karar ile herkesi şaşırttı alınan bu karar ise ABD’nin yapmış olduğu olduğu yaptırım kararı olduğunu açıkladı. Artık Apple Store İran da kullanıcıların kullanamayacağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre artık İran da iphone modelleri satın alınmıyor ifadesini kullandı. İran tarafından yapılan açıklamada ise İran da yaşayan kişilerin bu cihazları bavul ticareti yaparak getirdiklerini açıkladı.

İrandan açıklama geldi

İran İletişim Bakanın yapmış olduğu açıklamada ise Apple’ın İran’lı müşterilere ve geliştiricilere saygı duymasını bekliyoruz. Açıklamasını yaparken nedeni ise İran’daki halkın yüzde 11 oranında kullanıcı kitlesine sahip olduğuna dair ifade kullandı.

İran ise bu yaptırım kararının ardından tüketici haklarına saygı duyulmadığı gerekçesiyle kendilerinin uluslararası mahkemeye Apple vereceklerini söyledi. Diğer bir üzücü olay ise geçtiğimiz günlerde  mikroblog sosyal ağ sitesi Twitter’da İran için bir yaptırım uygulayarak, bölgedeki kullanıcıların siteye erişimi engellediğini açıklamıştı.

Ancak İran’daki kullanıcılar ise çeşitli VPN girişi yöntemleriyle siteye ulaşıp sosyal medya hesaplarından Stop RemovingIranian Apps taglı paylaşımlar yazmışlardı gelen bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

THN – Teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir