Kategoriler
Yazılım

Adobe Flash Player’a Veda

Yıllardır herkesin kullandığı Adobe Flash Player için şok açıklama geldi. Tarayıcı yapımcılarının HTML5′ in çıkışıyla birlikte Flash Player’ a bağımlılıkları ortadan kalkmış durumda.

Şuanda sadece belirli yapıcılar tarafından kullanılmakta olan Falash Player’a Adobe’un açıklamasına göre 2020 yılından sonra yenilik getirmeyeceğini açıklamasıyla Adobe Flash Player’ın gelecekte bizimle olmayacağı anlaşıldı. Adobe’nin yapış olduğu açıklamaya göre 2020′ den sonra Flash Player’a veda edeceğimizi anlayabiliyoruz.

Adobe Flash Player Ne İşe Yarıyordu?

Adobe’nin flash eklentisi ile yıllar önce kullanıma sunduğu playerı, ilk olarak Justin Bieber videosu izlerken kullanmıştık. Sonrasında ise Dolphin Olympics 2’yi izlememizi sağlayan Adobe Flash Player birçok kişi ve uygulama için vazgeçilmezdi. Hatta çoğumuz bir şey açacağımız zaman Flash Player’ımız olmadığı için birçok isteğimizi yapamıyorduk. Apple ise bu programı mobil cihazlarında desteklemeyerek hem player’ı hem de kullanıcılarını üzmüştü.

Flash Player 2020’den Sonra Farklı

Adobe’ nin yaptığı açıklama ile flash player’ a 2020′ den sonra yenilik gelmeyecek. 2020′ den sonra Adobe Flash’ ın yeni sürümünü ve dağıtımını tamamen durduracak. Adobe’dan büyük bir uyarı daha geldi. 2020′ den sonra lisansız ve günü geçmiş Flash Player’ları satışa sunan bazı bölgerde ise Flash desteğinin tamamen kaldıracak.

Yapılan açıklama yapımcılar ve teknoloji kulisleri için pek de şaşırtıcı değildi. 2015 itibari ile yavaş yavaş kulislerdeki ve uygulamalardaki desteğini çekmeye başlamasıyla bunun olacağı çoğu kişi tarafından tahmin edilmişti. Zaten son zamanlarda Flash desteği saldırgan kişilerin ve kurumların aracısı haline gelmiş ve günlük sıkıntıları kullanılamaz hale getirmişti. Yeni tarayıcı modellerine uygunluğu ise tartışılır haldeydi. Bu durumda da yeni sürümün gelmesi pek beklenemez olmuştu.

[affiliate_news id=”7496″]

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir