Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Türkiye Kart’ın tanıtımı yapıldı

Ülkemizde dijital alanda yenilikler olmaya devam ediyor. Türkiye’deki tüm banka ve ulaşım kartlarının tek bir kartta kullanılmasını sağlayan Türkiye Kart‘ın tanıtımı yapıldı. Peki Türkiye kart nedir  ?Türkiye’nin Ortak Ödeme Platformu” olarak duyurusu yapılan bu kart vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak. Bildiğimiz gibi her bankanın, her ulaşım sisteminin kartı bulunuyor. Tüm kartları taşımak, kontrol etmek oldukça zor. Ancak bu yeni kart sistemi ile beraber vatandaşlar tüm bu dertlerden kurtulacaklar.

Türkiye’de bulunan bankaların kartlarını ve ülkenin bir çok yerinde aktif olan ulaşım kartlarını içinde barındıran bir kart tasarlandı. Bu karta banka hesaplarınızı tanımlayabilir, hangi şehirde ulaşım yapıyorsanız yapın karta bakiye yükleyebilirsiniz. Yapılan açıklamada kartı kullanmak için herhangi bir banka hesabınızın olması zorunlu değil. Banka hesabı olmadan da sadece ulaşım için bu kart kullanılabilecek. Ortak kartın projelendirme ve üretim aşamasında ise 6 firma yer alıyor. PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası ve Belbim‘in bir araya gelerek üretim yapacaklar.

Geliştirmesi tamamlanacak olan kartın herhangi bir komisyon ücretinin olmayacağı, para transferi yapılabileceği, kredi kartı özelliğinin de olmayacağı belirtildi. Kartın hazırlık çalışmalarının başladığı, Temmuz ayından itibaren kullanıma sunulacağı açıklandı.

afyon escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir