Kategoriler
Teknoloji Haberleri

App Store’a da vergi zammı geldi!

Apple‘ın uygulama satışlarını yaptığı AppStore, uygulamalara vergi zammı yaptı. App Store üzerindeki uygulamalar artık %18 daha pahalı satılıyor. Apple Türkiye’de yaptığı her satıştan KDV ödemesi yapacak. Ülkemizde yurt dışında faaliyet gösteren şirketlere yönelik yapılan çalışmalar tamamlanmış durumda. Son yıllarda yurt dışı kuruluşlu firmaların vergi vermesi ile bir çok tartışma gündeme gelmişti. Maliye Bakanlığı yaptığı çalışmaları tamamlamış olsa gerek ki AppStore %18 lik bir zam artışına gitti.

Apple’ın bu zammı ülkemizde satılan her uygulama için ödeyeceği vergiyi kullanıcılardan tahsil etmesi anlamına geliyor. Apple tarafından yapılan açıklamada ise bu zammın sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını görüyoruz. Ermenistan, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de uygulamalar zamlı olarak satılacak. Zamların dışında yaşanan gelişmelerden bir tanesi ise indirime gidilmesi oldu. İsviçre’de uygulamalardan alınan vergi %8’den %7.7’ye indirildi.  Yapılan bu zam daha önce Apple Müzik aboneliği olan bir kullanıcıyı ise etkilemeyecek. Kullanıcılar sabit ödedikleri ücreti ödemeye devam edecekler.

Ülkemizde neredeyse her alanda uygulanan vergi zammının yurt dışı merkezli şirketlere de uygulanacak olması vatandaşı yansıyacak gibi görünüyor. Apple’ın KDV ödemesini uygulamalara yansıtması bu alanda yapılan zamlardan sadece bir tanesi.  Google Play Store gibi uygulama kütüphanelerinin zam yapıp yapmayacağı hakkında ise henüz bir bilgi yok. Umarız her şirket bu vergi ödemelerini kullanıcılarına yansıtmaz.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir