Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Blockchain Kuluçka Merkezi için çalışmalar başladı !

Türkiye’de Blockchain kuluçka merkezi için çalışmalar başladı. Çalışmaların duyurusu Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko tarafından yapıldı. Yakın bir süre içinde açılacak olan merkezin detayları haberimizde.

Geçtiğimiz Haziran ayı itibari ile Blockchain Türkiye Platformu (BCTR)  platformu kurulmuştu. Çalışmalar bununla da hız kesmedi. BCTR tarafından kısa bir süre içerisinde kuluçka merkezinin yapılacağı açıklandı. Kuluçka merkezinde ise Blockchain teknolojisi çalışmaları yürütülecek. BKM Genel Müdürü Canko tarafından yapılan açıklamada   “Biz de bu anlamda ‘somut katkı ne yapabiliriz’, ‘bir kuluçka merkezi, bir ortak çalışma alanı yaratabilir miyiz’ diye düşünüyoruz. Tabi ne kadar çok üye bir araya gelirse, ne kadar çok fon toplarsak bunu mümkün kılabileceğiz. Çünkü orada imece usulü çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Blockchain-turkiye-kulucka-merkezi

Bilindiği gibi Blockchain modeli yaklaşık olarak 10 yıldır hayatımızda bulunuyor. Son 3-4 yıldır ize dünya genelinde hızlı bir ivme yakalamış durumda. Türkiye’de Blockchain’e yapılacak yatırımlar ve çalışmalar ile adından söz ettirebilir. Haziran ayında kurulan BCTR platformunun da herhangi bir kar amacı gütmediği biliniyor. Kurulumu gerçekleştirilen platformun kurum ve insanlar arasında iletişimi sağlaması ve yenilikleri takip etmesi amaçlanmıştı.

BCTR’ye bugüne kadar ise 33 şirketin üye olduğu açıklandı. Kısa bir sürede açılması beklenen Blockchain Kuluçka Merkezi’nin ise yine ilgi görmesi bekleniyor. Özellikle kurumsal şirketlerin bu alana yatırım yapması, firmaların ve ülkenin geleceği açısından oldukça önem kazanmış durumda. Dünya genelinde bu denli bir ivme yakalanması Türkiye’nin bu alana yatırım yapmasını zorunlu bir hale getiriyor.

 

 

“Blockchain Kuluçka Merkezi için çalışmalar başladı !” için bir yanıt

Türkiye blockchain kuluçka merkezi inşallah en kısa sürede açılır. Ülkemiz açısından sevindirici bir gelişme. Özel sektörün bu gibi alanlara daha fazla yatırım yapması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir