Kategoriler
Sosyal

Whatsapp Grup Yöneticileri Hapse Atılabilecek

Sosyal medya günümüzde artık her kesimin kullanmaya başladığı bir ortam haline geldi. Genellikle gençler bu uygulamaları gün içerisinde aktif olarak kullanmaktadırlar. Bu uygulamalardan birisi de whatsapptır.

Whatsapp sayesinde arkadaşlarınızla küçük bir internet karşılığı doyasıya sohbet edebiliyorsunuz. Bunun yanında istediğiniz şekilde gruplar kurup arkadaşlarını ekleyip toplu bir şekilde de konuşulabilmektedir. Hindistan Varanasi kentinde yürürlüğe giren bir yasa da ise bu Whatsapp gruplarının yöneticileri hapse atılabilecek.

Hukuki Sorumluluk Grup Yöneticilerinde

Yürürlüğe giren yasa da atılan mesajlar, paylaşılan haberlerin hukuki sorumluluğu grup yöneticilerinde olacak. Yanlış bilgiyi paylaşan grupların bulunduğu gruplar için alınan bu kadar yalan haberlerin ortaya çıkıp yayılmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Whatsapp’taki gruplarda bir ya da birden fazla grup yönetici olabilmektedir. Gruba kimlerin katılacağını ve ya grup ismi gibi özellikleri grup yöneticisi belirleyebilmektedir. Hindistan’daki 200 milyonu aşkın Whatsapp kullanıcılarına yalnızca kişisel olarak tanıdıkları kişileri gruplara eklemeleri söylendi. Eğer grupta yanlış bir bilgi paylaşılırsa grup yönetici bilginin yanlış olduğunu belirtmeli ve yanlış bilgiyi paylaşan kişiyi gruptan çıkarması gerekmektedir.

Kişileri Polise Bildirmeleri Gerekecek

Verilen tavsiyeler bununla sınırlı değil. Yanlış bilgiyi paylaşan kişinin polise bildirilmesi gerekecek. Eğer ki grup yöneticisi bunu yapmazsa paylaşılan yanlış bilginin hukuki sorumluluğunu üstüne almış olacak. Grup yöneticilerinin dikkatli olması gerekli olan bir konuda, dini grupları incitecek mesajların paylaşılmaması gerektiği söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir