Kategoriler
Sosyal

Sosyal paylaşım hesaplarınız öldükten sonra ne oluyor

Sosyal paylaşım hesaplarınız öldükten sonra ne oluyor diye düşündünüz mü? Dünyada milyarlarca hesap var ve bunlar bizimle yaşıyor peki ya biz öldükten sonra bu hesaplar ne olacak ?

Sosyal paylaşım platformlarından hemen hemen herkesin bir hesabı var. Teknolojinin hızla yaygınlaşması neticesinde anlık veri paylaşımı sosyal paylaşım siteleri ile popüler olmaya devam ediyor. Ve bu paylaşım siteleri yapmış olduğu yenilikler ile her geçen gün daha çok kullanıcıyı kendisine bağlamayı biliyor.

Paylaşım sitelerine sizi de dahil edebilmek için üye ol başlığı altında sizin bilgilerinizi alıyor ve sizin belirleyeceğiniz şifre oluşturarak çok kısa biz zamanda sizi bu platforma dahil ediyor. Vermiş olduğunuz bilgi ve girilen şifre sizin ve onun arasında kalıyor. Peki siz öldüğünüzde sizin hesabınız ne olacak verileriniz ne olacak şifreniz sizden sonra nasıl çözülecek bunların hepsi birer soru işareti öyle değil mi?

Ölen kişilerin hesapları tamamen gizli kalıyor

Sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter, Instagram, Google, Mıcrosoft ve bunun gibi pek çok platform ve bir çok hesap.

Facebook

Facebook bu konuda oldukça katı bir tutum içerisinde. Sizin buradaki hesabınız kesinlikle bir başkasına verilmiyor. Bunla ilgili 15 yaşında hayatını kaybeden bir kızın hesabı ile ilgili bilgiler ve parolalar ailesinin talebine karşılık halen verilmiş değil. Facebook kızın arkadaşlarının bilgileri gizlilik ilkesine aykırı davranış içerir şeklindeki açıklama ile yetinerek hesap bilgilerini vermedi. Dolayısı ile ölen kişinin hesabı kapatılıyor veya bir anı hesabına dönüştürülüyor. Ancak Facebook bunun içinde ölüm raporunu inceliyor hatta bunu kabul etmesi için hesap sahibinin yetki verdiği bir kişinin yapmasını talep ediyor.

Twitter

Twitter da tıpkı Facebook gibi katı bir duruş sergiliyor. Twitter hesabınız silinmiyor. Hesabın silinmesini ancak hesabı açan kişini silmesine izin veriyor. Kullanım koşullarında bunu açık bir şekilde ifade ederek kullanıcıların bu konuda kullanım koşullarını okumasını tavsiye ediyor.

Google

Google bu konuda diğerlerine göre biraz daha sistemli. Inactive Account Manager aracı ile konuyu organize etmiş. Burada sizin ne kadar zamandır hesaplarınızı kullanıp kullanmadığınızı kontrol ederek sizin oluşturduğunuz kelimeler ile size sizin belirlediğiniz adreslere e-postalar gönderiyor.

Mıcrosoft

Tıpkı Google gibi Mıcrosoft’un da bir sistemi var. Microsoft Next of Kin Process kapsamında geçerli belgelere sahip bir kişi belirli bilgilere erişim sağlayabiliyor. Ancak bilgilere ulaşsanız da kesinlikle hesabın parolası size verilmiyor.

Apple

Apple da işler çok kolay değil. Çünkü ölen kişi ile tüm veriler de adeta ölüyor. Bilgilerin Apple dan talebi ise mahkeme kararı ile oluyor. iTunesStoreSupport@apple.com adresine konuyla ilgili müracaat edilebilir.

Steam

Steam kişisel verilerin ölümden sonra nasıl olacağı konusunda net bilgi paylaşmasa da bu bilgilerin kesinlikle başka kişilere satmayacağı veya transfer etmeyeceği konusunda kesin bilgi veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir