Kategoriler
Teknoloji

Qualcomm, Apple’a yeni bir dava daha açtı

Qualcomm, Apple’a yeni bir dava daha açarak aralarındaki gelir dağılımını hukukun kararına bağladı.

İki teknoloji devi Qualcomm ve Apple arasında sular durulmak bilmiyor. İkili arasındaki ilişkiler gündeme yeni dava ile geldi. Qualcomm kanadı Apple‘a 6 adet patentini kullandığı için yeni bir dava daha açarak ikili arasında yeni bir kriz oluşturdu.Keza iki teknoloji devi bir süredir hukuk mücadelesi içerisinde birbirleri ile savaş durumundaydı.

Bu ilk dava değil

Qualcomm tarafından açılan yeni dava, Apple‘ın IPhone için daha uzun ömürlü pil için 6 adet patentini kullanması ve bunun karşılığında  paranın şirkete ödenmemesi konusunda oldu.

Qualcomm açmış olduğu dava dilekçesini Güney Kaliforniya Bölge Savcılığı’na ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonuna sundu.Söz konusu dava dilekçesinin sonuçlanması yaklaşık 1,5 yıl gibi zaman alacak fakat davayı Qualcomm kazanır ise bunun sonucunda hangi IPhone modellerini kapsayacağı  ve bu modelleri kullanan tüketicileri mağdur olacak bu bilinmiyor.

Qualcomm ile Apple arasındaki hukuki savaşın yanı sıra ikili arasında da personel savaşının olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Türk mühendis, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Esin TERZİOĞLU  Qualcomm’dan Apple‘a geçmişti. 2009 yılından beri Qualcomm da çalışan Terzioğlu artık Apple için çalışmalarını sürdürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir