Kategoriler
Sosyal

Snapchat’in Bu Özelliği Yakında Hayal Oluyor!

Facebook’un Snapchat’in özelliklerini kopyalaması beraber darbe yiyen Snapchat, Strong.Codes ismiyle kod kopyalamaya karşı mani olacak yazılımlar türeten grubu işe aldı.

Snap Inc. ilerleyen günlere karşı mühendislikten korunma alanında uzmanlaşan bir grubu sessiz sedasız işe aldı. Strong. Codes takımı SnapChat’e dahil olmadan önce bir ürünün ne şekilde kopyalanma yapılabileceği ya da tekrardan yapılabileceğini öğrenmek amacıyla almaya mani olan bir yazılım yapmıştı ve geliştirmek için uğraşmıştı. Ancak bu daha öncesinde başka sosyal medya web adreslerinin kendi özelliklerini taklit yapmasıyla asıl meseleyi anlayan Snapchat’in yabancılık çektiği bir durum değil.

Bu firmalar, Snapchat’in kodunu trol yapmadan da kendilerine has özellikleri uygulayabilirler. Ancak buna rağmen ortaya konulan başarıdan dolayı sanırsak Snapchat, Facebook veya Instagram’a uygulanan taklit özelliklerinden daha da ileride girişimler ile mücadele etmek mecburiyetinde kalıyor. Mesela, Güney Kore’de bulunan Snow, Snapchat’in tıpatıp kopyasını yapıyor.

Kopyalama Yapmak Zorlaşıyor

Snapchat ortağı olan Evan Spiegel Mayıs ‘da yaptığı ilk kazanç bildirimi toplantısında şu şekilde konuşmuştu: “Eğer çok üreten bir firma olmak isterseniz, insanların gerçekleştirdiğiniz mükemmel işleri kopyalama yapmalarından rahatsız olmamalı ve bu realiteyi benimsemelisiniz.” İmitasyon bir bakıma ürününüzün ön planda olmasını sağlayan bir kriter olarak rol oynar ancak, Snap’in Strong.Codes grubunu işe alması, rakip şirketlerin taklit yapmalarını güç kılacağı manasına gelmektedir.

Bu şekilde, Snapchat’te, Facebook’un kendi özelliklerini kopyalamasının ardından yenilen darbe, beraberinde farklı yenilikleri getirmiş oldu. Uygulanacak olan yazılımlarla birlikte Snapchat’te artık yakın gelecekte kopyalama yapılamayacak.

Rakip şirketler ise Snapchat’ten kopyalama yapamayacakları için kendi üretimlerine yönlenmek zorunda kalmış olacaklar ve bu durumun bir hayli rekabet oluşturacağı konuşulanlar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir