Kategoriler
Sosyal

Facebook’un eski çalışanı önemli açıklamalarda bulundu

Facebook‘un eski güvenlik uzmanlarından biri olan Alex Stamos sosyal medya platformları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Stamos’a göre Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin 2016 yılında birtakım hatalar yapıyor. Yaptığı açıklamada sosyal medya şirketlerinin  “kendi ürünlerimizin faydasıyla çok övünüyorlardı” diyerek, araçlarının nasıl kötüye kullanılabileceğini görmek için zorlandıklarını söyledi. Özellikle Facebook’u, şirketin bu konuyu en aza indirmeye çalışmak için çok uzun zaman harcadığını ve “bu tehditlere daha önce cevap vermesi ve açıklamayı daha şeffaf bir şekilde ele alması gerektiğini” söyledi.

Facebook’un Rus siberwarfare’si ile yüz yüze kaldığı sorunlar, ABD İstihbarat topluluğunu da canlandıran konulardı ve ABD hükümetinin daha sonra yardım etmek için fazla bir şey yapmadığını söyledi. Ayrıca, büyük medya kuruluşlarının bildirimleriyle birlikte çevrimiçi dezenformasyon kampanyalarının hedeflerine ulaştığını ve yanlış bilginin yükseltildiğini ve teknoloji şirketlerinin jeopolitik tehditleri anlamak için donanımlı olmadığını söylüyor.

facebook-eski-calisani

Son olarak, ABD’nin bir bütün olarak yapabileceği birkaç şey olduğunu belirtiyor: “Kongre, siyasi reklamların etrafında standartları koordine etmeli” diye yazıyor, mevcut yasaların yıllardır güncel olmadığını ve platform türlerini kapsamadığını söylüyor. “Bölünmüş politik anlatılar ile nüfusun küçük kesimlerini mikro hedeflemeyle” sınırlamak için yeni yasalara ihtiyaç duyulmaktadır. Facebook, Google ve Twitter bu çabaların bir parçası olmalıdır. Hükümet kurumlarının yanında nasıl davranılacağına dair rehberlik ve muhabirler yanlış bilgilendirilmenin daha fazla farkında olsa da, medya kuruluşlarının sızan verileri, en başta sızıntı yapan faillere yardım etmeden, en çok nasıl sızdırdığı gibi bir şeyi nasıl kapsayacaklarını anlamaları gerekmektedir.

Facebook’un nasıl davranacağı önemli olacak.  Mark Zuckerberg , bu haftanın başlarında , şirketin daha çok, kullanıcılara içeriği nasıl ulaştırdığını değiştirmek için daha fazla çaba sarf edeceklerini söyledi. Bu da, insanların ilk etapta yayın yapmalarını engelleyecek umuduyla, sansasyonel içeriği ve yanlış bilgilendirmeyi vurgulamaya çalışacak.

Facebook Lasso uygulamasını kullanıma sundu haberimizi ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir