Kategoriler
Sosyal

Ay’a ilk giden uzay aracı modülü müzeden çalındı

Amerika’nın Ohio eyaletinde bulunan Hava ve Uzay müzesinde olan ve Neil Armstrong’u Ay’a taşıyan ve ulaştıran uzay modülünün som altından yapılmış olan bir kopyası yapılan modül müzeden çalındı.

Ay’a ilk ayak basan kişi Amerikalı astronot Neil Louis Armstrong, 5 Ağustos 1930 yılında Wapakoneta, Ohio’da dünyaya gözlerini açtı ve 2012 senesinde hayata veda etti. 1969 senesinde Ay’a iniş amacı ile kullandıkları uzay aracının som altından yapılmış olan bir minyatür modeli astronotun doğup büyüdüğü kentte kendi ismini taşıyan bir müzede sergileniyordu.

Uzay Aracı Nasıl Çalındı?

Cuma akşam saatleri müzenin güvenlik alarmının sesi ile harekete geçen polis memurları müzeye vardıklarında içi boş bir vitrin ile karşılaştılar. Çalınan tek eşya Neil Armstrong’u Ay’a taşıyan modülün som altından yapılmış olan kopyasıydı. Olayın ardından polis memurlarının yaptığı açıklamalarda böyle bir değerli parçanın değerinin tahmin edilemeyecek kadar yüksek olduğunu söyledi.

Polis bunun dışında başka bir açıklama da bulunmadı, ancak değerli olan bu modülü çalan hırsızların güvenlik kamerası aracılığı ile görüntülendiği de öğrenildi. Paha biçilemeyen modül, Cartier tarafından imal edilip Neil Armstrong ve iki astronot arkadaşı Buzz Aldrin ve Michael Collins’e, ekip olarak aydan geri döndükten kısa bir süre sonra Paris’te takdim edilmişti. FBI ve Ohio Ceza İnceleme bürosu çalınan Ay aracını bulmak için yerel polis memurları ile birlikte çalışmalara başladılar.

Müze yetkilisinin hemen olayın ardından yaptığı açıklamada, müzeden çalmak demek, hepimizden hatta tarihimizden çalmak anlamına gelir. Gerçek şu ki müzeden bu aracı çalamazsınız.” dedi. Bu açıklamaya anlam veremeyenler olduğu kadar, anlam verenlerde konu hakkında henüz bir yorumda bulunmadı. Ayrıca hırsızlar yakalandıktan sonra çalınan aracın bulunup bulunamayacağı da meçhul.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir