Kategoriler
Oyun

Windows’da oyun performansını arttırmak isteyenler için

Oyun sevdalıları için bir oyunda var olan görsel detaylar son derece önemlidir. Ancak oyun sırasında yüksek performans elde etmek adına, çoğunlukla bu özelliklerin kısıtlanması tercih edilmekte. Düşük performans kullanmak zorunda hisseden Windows 10 kullanıcıları için birkaç adımla yüksek performans elde etmek mümkündür.

Performans Arttırmak İçin İlk Adımlar

İlk adım olarak; kullanılan sürücülerin son sürüm olmasını sağlamak gerekiyor. Bunun için Çalıştır kısmına tıklanarak cmd yazılır ve enter tuşuna basılır. Açılan komut alanına “wmic baseboard get product, Manufacturer, version, serialnumber” wmic baseboard get product, Manufacturer, version, serialnumber yazılır. Bu komutla bilgisayarın bazı detaylarının dökümüne ulaşılır. Görüntülenen model ve marka doğrultusunda, piyasaya son çıkan sürümlere ulaşılabilir. Ekran kartı sürücüsünü güncellemek için ise yine Çalıştır bölümüne msinfo32 komutu yazılır. Açılan pencerede Bileşenler bölümünden Görüntü alanına girilir. Burada mevcut ekran kartı bilgileri çıkacaktır.

Bu bilgiler kullanılarak, son sürüm ekran kartlarına ulaşılabilir ve indirilebilir. Bu işlemlerin dışında disk birleştirme işlemi de performans arttıracaktır. Bunun için başlangıç kısmına tıklanır ve disk birleştiricisi menüsüne girilir. Bu kısımda birleştirilmek istenen disklerin seçimi yapılır. Disk çözümleme seçildiği takdirde, disk birleştirmeye gerek olup olmadığı sorgulanır. Disk birleştirme işlemi her anlamda bilgisayarın performansını arttıracak bir işlemdir. Diğer bir adım olarak arka planda çalışan uygulamalar kapatılmalıdır. Görev Yöneticisi kısmına girilir ve CPU bölümüne tıklanarak, bilgisayarda anlık olarak en fazla işlemci kullanımı yapan uygulamalar ortaya dökülür. Bunlar arasında lüzumsuz olanlar varsa, onlar kapatılmalıdır. Son olarak, Güç Seçenekleri kısmına giriş yapılır ve buradan Yüksek Performans seçeneği tercih edilir. Yine Denetim Masası bölümünden, Sistem Ve Güvenlik kısmına girilir, Gelişmiş Sistem Ayarları bölümünde Performans menüsüne giriş yapılır. Bu kısımda, en yülsek performans seçimi yapılmalıdır.

Permormans Arttırmak İçin Son Dokunuşlar

Xbox uygulaması kullanılırlen, bu uygulama oyunlardan bazı sahneleri kayıt eder ve hafızasında tutar. Bu uygulamayı pasif hale getirmek performansa katkı sağlayacaktır. Ekran kartını yönetmeye yarayan uygulamalar ile performans ayarlarına ayrıca müdahale edilebilir. Bu noktaya kadar aktardığımız tüm adımlar tamamlanırsa ciddi bir performans artışı ortaya çıkacaktır. Diğer yandan, oynanan oyun üzerinde de bazı ayar seçenekleri bulunmaktadır. Bu kısımdan da bazı ayarlar kişiselleştirilerek performansa katkı sağlamak mümkün olacaktır. Performans konusunda bir memnuniyetsizlik yaşandığında, oyun Steam üzerinden yüklenmiş ise Açılış Ayarları kısmından bazı düzenlemeler yapmak da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir