Kategoriler
Nasıl yapılır

Sahte IP Adresi Kullanarak İnternette Kendinizi Nasıl Gizlersiniz?

İnternette çevrim içi gezinmenin son zamanlarda birçok riski bulunmakta, özellikle de bağlantının kişisel bilgisayar üzerinden yürütüldüğü ve ip adresinin takibe açık olarak bir şekilde gizlenmeden yapılan internet gezintileri güvenlik açısından kullanıcılara birçok sorunu çıkartma potansiyeli mevcut. Son dönemlerde özellikle devletin uyguladığı politikalar sebebiyle sosyal medya kullanıcılarının paylaşımda bulundukları içeriklerden dolayı devletin ve emniyet güçlerinin takibine düşmesi ip’nin gizlenmemesinin oluşturduğu sonuçlardan biridir. Bunun dışında hacker saldırıları, kimlik ve bilgi hırsızları için ip’si gizlenmeyen kullanıcılar tabiri caizse açık hedef oluşturmaktadırlar. Bu tip sorunları uzaklaştırabilmenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Peki, sahte IP adresi kullanarak internette kendinizi nasıl gizlersiniz? bu sorunun cevaplarına göz atmakta fayda var.

IP Adresini Gizlemek İçin VPN Hizmetlerinden Faydalanılabilir

Vpn hizmeti veren yazılımlar ile internet bağlantısına anonim olarak devam etmek mümkün. Vpn sisteminde ip adresinin gizlenmesi kullanıcının bilgisayarına ait olan kendi ip adresinin ağda bulunan bir başka cihazın ip adresi ile maskelenmesi sonucu oluşturulmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan internete bağlı bir cihazın ip adresi arkasına gizlenerek internet bağlantısı devam ettirilebilir. İnternette sağlıklı bir şekilde anonim dolanabilmek için ücretli vpn yazılımlarının kullanılması daha uygundur. Zira ücretsiz olarak vpn hizmeti veren uygulamaların bazı güvenlik açıkları bulunmaktadır bu da yine kullanıcıyı kötü niyetli kişilerin odağına yerleştirebilir. Vpn hizmeti satın almak sanıldığı kadar pahalı da değildir. Bir kaç dolar karşılığında aylın vpn hizmeti satan firmalar bu iş için biçilmiş kaftandır.

Bilgisayarın Proxy Adresini Değiştirerek İnternette Anonim Gezinmek

Proxy sunucusu kullanarak ip adresini gizlemenin yolu web tarayıcısının bağlantı ayarlarından kullanılmak istenen proxy sunucusunun ip adresini bilgisayarınıza kaydetmektir. Proxy genel itibariyle internete bağlı büyük bir işlem merkezine verilen addır. Büyük markaların mesela Google ya da Yandex gibi bilişim firmalarının ip adresleri kullanılarak internet trafiği onların sistemleri üzerinden yönlendirilebilir. Bu yöntemin vpn’e göre bir dezavantajı vardır. Her ne kadar ip adresi anonim olsa da, internet servis sağlayıcılar kişisel bilgisayarın internet trafiğini takip edebilirler. Bu yüzden Vpn kullanımı proxy kullanımına nazaran daha güvenli bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir