Kategoriler
Nasıl yapılır

SAFE Boot Özelliği Nasıl Kapatılır?

SAFE BOOT ÖZELLİĞİ NASIL KAPATILIR?

Safe boot yani güvenli mod bilgisayarınızın gereken en az uygulamayla, yani çalışabilmesi için gerekli temel uygulamalar ile açılmasını sağlar.

Bazı işlemlerin yapılabilmesi veya bilgisayarı kilitleyen, zarar veren uygulamaların etkilerinden kaçınabilmek için safe boot modunda çalışmak gerekebilir. Bu modda çalıştırıldığında, bilgisayarın nispeten zararlı etkilerden korunması mümkün olacaktır. Güvenli mod, gerçekten gerektiği zamanlarda mutlaka kullanılmalı ve gerekmediğinde de kapatılmalıdır.

Safe Boot (Güvenli Ön Yükleme) Nasıl Açılır?

Safe Boot modunuz açıksa ve çıkmak istiyorsanız öncelikle nasıl açılmış olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun birkaç yöntemi vardır. İlk ve en kolay yöntem bilgisayarınızın arama kutucuna “msconfig” yazarak “sistem yapılandırması” menüsüne gitmektir.

Bu menüye gittiğinizde genel, ön yükleme, hizmetler, başlatma ve araçlardan oluşan 5 ayrı sekme göreceksiniz. Ön yükleme sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ön yükleme sekmesine tıkladığınızda açılan arayüzde “güvenli ön yükleme” seçeneğine tıklayıp, sonra da “en az” kutucuğunu seçmeniz gerekli. Böylece bilgisayarınız bir daha ki açılışta en az gereksinimle, yani safe boot modunda çalışacaktır. Bu işlemin hemen devreye girmesi için arayüzü kapatırken gelen “yeniden başlat” seçeneğini seçmeli ya da bu seçeneği kaçırırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Safe Boot Modu (Güvenli Ön Yükleme) Nasıl Kapatılır?

Bir çok programın güvenli ön yükleme modun da çalışmayacağını unutmayın. Bu yüzden bilgisayarınızı güvenli mod da kullanıyorsanız ve gereken işlemlerinizi yaptıysanız tekrar maksimum performans elde etmek için safe boot özelliğini kapatmanız gerekir. Bu işlemi de safe boot özelliğini açarken yaptığınız işlemlerin tersi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tekrar “msconfig” komutu ile ön yükleme sekmesine gidip, güvenli ön yükleme seçeneğine koyduğunuz tick işaretini kaldırarak güvenli mod’u iptal edebilirsiniz. Tabi ki bilgisayarınızı yine normal çalıştırmak için yeniden başlatmanız gerekir.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir