Kategoriler
Nasıl yapılır

iPhone’da Geri Almak için Salla Nedir?

iPhone, iPade ve iPod Touch cihazlarında yer alan ve belirli işlemler cihazlarda gerçekleştirildikten sonra bu işlemleri geri alabilmek için cihazı sallama özelliğine sahip olan Apple cihazları, OS X içerisinde yer alan Command – Z uygulaması ile eşdeğer bir işleyiş içerisinde çalışmaktadır. iPhone’da geri almak için salla nedir? uygulaması yazma işlemleri ve eylem işlemlerinin geri alınması için hızlı bir şekilde hareket alanı sağlayan bir uygulamadır.

Bir nevi cihazın sallanarak komut verilmesi anlamına da gelmektedir. Cihaz üzerinde bir eylem gerçekleştirdikten sonra bu eylemi geri almak istediğiniz zaman cihazı sallamanız yeterli olacaktır. Sallama işleminden sonra bir mesaj kutusu belirmekte ve bu mesaj kutusu içerisinde size iki seçenek sunulmaktadır. Eski IOS sürümlerinde de kullanılmakta olan bu özellik Apple firmasının cihazları kolay kullanıma alıştırma amaçlı çıkardığı söylenebilir. Ancak bu özelliği kullanmak istemeyen pek çok kişi de bulunabiliyor. Cihaz üzerinden bu özelliği aktifleştirmek ya da kapatmak da mümkün.

Geri Almak için Salla Özelliğini Kapatmak

Bu özelliği kullanmak istemeyen ya da yanlışlıkla ara sıra karşısına bu mesaj kutusu çıkan kişilerin bu özelliği kapatabilmeleri için cihazın “Ayarlar” bölümünde yer alan “Erişilebilirlik” kısmına giriş yapmaları gerekmektedir. Bu alanda “Geri Almak için Salla” butonu açık ise kapatılması durumunda özellik aktif durumundan pasif duruma geçecektir. Bu ve bunun gibi pek çok Apple cihaz özelliklerini aktifleştirmek ya da kapatmak için erişilebilirlik alanında yer alan seçeneklere göz atmak gerekmektedir. Bu uygulamaların çoğu cihaz kullanıcılarının rahat kullanımı açısından eklense de pek çok kişi tarafından kullanılmıyor. Yeni ürettiği cihazlarda bu kullanım dışı durumunu fark eden Apple firması ise bu özellikleri cihazlara eklemiyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir