Kategoriler
Nasıl yapılır

Bilgisayarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Bilgisayarlar; iş yerlerinde, evlerde, kısacası hayatın hemen her alanında yoğun bir biçimde kullanılan cihazlardır. Yazım işleri, mail kontrolleri, yazışmalar, tasarımlar ya da ev ortamında yapılan işlemler. Örneğin oyun oynamak, film izlemek gibi.

Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak bilgisayarların da özelliklerinin artması nedeniyle, bilgisayar kullanımı da günden güne artış göstermektedir. Fakat işin kötü tarafı; bilgisayar kullanıcılarının birçoğunun yaptığı hata, başına bir iş gelmediği ya da bilgisayar yavaşlamadığı zaman veya performansı düşmeye başlamadığı zaman cihazın temizliğini yapmak çoğu zaman tercih edilmez. Aslında tam tersi, böylesine önemli ve yoğun olarak kullanılan cihazların temizliğinin ve bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bu durum hem cihazın performansı hem de kullanıcı açısından önemli. Bu işlem nasıl yapılır, bilgisayarınızı nasıl temizleyebilirsiniz? Bilgisayarınızı daima güncel tutun

Evlerde veya iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlar ne kadar yeni olursa olsun, kullanmaya başladıktan bir süre sonra performansı da düşmeye başlar ve doğal olarak bilgisayarlar da yavaşlar. Bilgisayar temizliği, pek fazla tercih edilmez. Bu sorunun önüne geçebilmek için bilgisayarların güncel tutulması önemlidir. Peki, bilgisayarınızı nasıl temizleyebilirsiniz? Bilgisayarın belirli aralıklara fakat düzenli olarak güncellenmesi, performansın korunması ve cihazın temiz olduğundan emin olmak için önemli. Bu işlemi; denetim masasına girerek, sistem ve güvenlik sekmesini açıp, güncelleştirmeleri denetle seçeneğini tıklayarak, önerilen adımları izleyip yapmak mümkün.

Gereksiz Programları ve Dosyaları Silin

Bilgisayarlar da tıpkı cep telefonları gibi, çoğu zaman kullanılmayan ve gereksiz programlar ve dosyalarla dolu olur. Bu durum zamanla cihazın performansını düşürür ve bilgisayarda gereksiz bir fazlalığa neden olur. Kullanılmayan programlar ve dosyalar bilgisayarın hafızasının da kısa sürede dolmasına yol açar. Bunu önlemenin en iyi yolu, kullanılmayan program ve dosyaları silmek. Denetim masasına girerek, program ekle veya kaldır seçeneğini açıp, gerek duyulmayan veya kullanılmayan tüm programlar ve dosyalar silinebilir.

İnternet Geçmişini Temizleyin

İnternet hayatın her alanında kullanılıyor. Çünkü artık internet hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. Evlerde kullanılan bilgisayarların performansını arttırmanın bir yolu da internet geçmişini temizlemek.

Antivirüs Programlarını İhmal Etmeyin

Ne yaparsak yapalım, hangi programı kullanırsak kullanalım, bilgisayarlara virüs bulaşmasını engellemek pek de mümkün değil. Fakat yine de kullanılan kullandığımız bilgisayarlara antivirüs programları yüklemek bilgisayarın temiz tutulması açısından önemli. Panda antivirüs, Kaspersky, Norton, MacAfee gibi güncel programlar tercih edilebilir.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir