Kategoriler
Nasıl yapılır

Bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silme

Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Sileceğiniz hakkında ufak bir yazı hazrladık. Konunun devamını okuyarak devam edebilirsiniz.

Bilinen en pratik dosya silme işlemi ise Shiftdelete tuşlarını aynı anda kullanarak Enter tuşuna bastığınızda kalıcı dosya işlemini yapa biliniyor ancak bazı progralar bu işlemin yetersizliğinden faydalanarak tekrar silinen dosyayı ortaya çıkarta biliyor.

Bilgisayar kullananların büyük çoğunluğu, herhangi bir dosyayı sildiğinde o dosyanın bilgisayarlarından tamamen silindiğini düşünür. Fakat gerçekte bu tür bilgisayardaki dosyalar sabit disk üzerinden tamamen silinmemiştir.

Siz o dosyayı sabit diskte “silindi” olarak işaretlemez seniz dosya çeşitli yazılımlarla kurtarılabilir. Tamamen silinmeyen ve kurtarılması mümkün olan bu dosyaların kurtarılması sakıncalı olabilir. Bu durumu engellemek mümkündür. Bu gibi işlemler için pek çok yazılım mevcuttur.

Bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silme

Fakat biz bilgisayardaki dosyaları tamamen silme için herhangi bir yazılımı kullanmadan, bu işlemi sadece Windows’un bir özelliğini kullanarak yapalım. Windows’un içinde yer alan Cipher özelliği sildiğiniz dosyaların tamamen ortadan kaldıran bir araçtır. Bu özelliği aktif hale getirmek için Komut İstemi’ ne girelim.

Çalıştır penceresini açın ve cmd yazıp, Tamam diyelim. Komut İstemi’ni çalıştırın ve Enter tuşuna basın (cipher /w:C) daha sonra Windows’un Cipher özelliğini çalıştırın. “/w” komutu ile diskinizin boş kısmındaki kullanmadığınız tüm verilerin silinmesini sağlar. Bu işlemi yapmak suretiyle daha önceden sildiğiniz dosyalar tamamen ortadan kaldıracaksınız. Ayrıca, yukarıdaki komutta yazdığınız “C” ise bu işlemin hangi diskte yapılacağını ifade eder.

Temizlenmesini istediğiniz disk başka bir sürücüde ise, burada yapacağınız değişiklikle istediğiniz sürücüyü temizleyebilirsiniz. Bir konuyu daha hatırlatmak istiyorum. Bu temizleme işlemi çok uzun sürdüğü için, bu işlemi yaparken mümkün olduğu kadar bilgisayarınızda başka bir işlem yapmayınız.

Microsoft’a göre de, Cipher özelliğini kullanırken, diğer kullanmadığınız tüm uygulamaların kapatılması, temizleme işleminin daha hızlı yapılmasında büyük önem taşımaktadır.

Bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silme ile sıkıntı yaşıyorsanız bizden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir