Kategoriler
Nasıl yapılır

Bilgisayarda Çift Ekran Nasıl Yapılır?

Bilgisayar işi yapan birçok kullanıcı artık ikinci bir ekrana ihtiyaç duymakta ve bu iş yerlerinde de bilgisayar işi ile uğraşanların ihtiyaç duyduğu bir durumda. Peki, bilgisayarda çift ekran nasıl yapılır?

Çift Ekran İçin Ne Gerekli?

Artık iş yerlerinde ve bilgisayarla uğraşan birçok kullanıcı çift ekran kullanarak aynı anda birçok şeyi yapmak istemektedir. Peki, bilgisayarı çift ekran yapmak için neler gerekli?

Öncelikle bilgisayarınızı çift ekran yapabilmeniz için lazım olan ilk malzeme VGA kablosudur. İkinci bir monitör ve kullandığınız bilgisayarınızda bir vga giriş portunun olması gerekmektedir. Vga kablosunu öncelikle kasanızda bulunan porta takmanız gerekmektedir.

Vga kablolarının bir ucu dişi diğer ucu erkek’tir. Kasanıza bağladığınız kablonun diğer ucunu bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir. Daha sonra yapmanız gereken işlem laptoplarda fn tuşu ile birlikte ya da kullandığınız markaya göre değişmektedir. Bazı bilgisayarlarda fn tuş takımı ile aynı anda f serisinde olan rakamlardan birisine basmanız gerekmektedir. Bazı bilgisayarlarda ise sadece f1 ile başlayan ve f 12’ye kadar giden tuşlardan birisine basmanız gerekmektedir. Klavyeniz üzerinde hangi F tuşunun ne işe yaradığını gösteren simgeler bulunmaktadır.

Genellikle f2,f3,f4 rakamların da olan ve üzerinde parantez içine alınmış bilgisayar sekmesi çift ekran için kullanılmaktadır. Bu tuşa bastığınızda önünüze farklı seçenekler gelecektir. Bunlar sadece bilgisayar ekranı, aynı ekranı yenile, uzat ve sadece ikinci ekran şeklinde çıkmaktadır. Siz vga kablonuzu bilgisayarınız ile kasanız arasında bağlantısını yaptıktan sonra görüntü ayarlarınız da ikinci bir ekran tanımı olması gerekmektedir.

Eğer ikinci ekranı görmüyorsanız algıla butonuna tıklayarak ikinci monitörünüzü algılatmanız gerekmektedir. İkinci ekranı tanımlattıktan sonra F tuşunu kullanarak aynı ekranı ikinci ekranda kullanabilirsiniz, uzat diyerek mevcut ekranınızın alanını ikinci ekrana kadar uzatabilirsiniz ya da sadece ikinci ekran diyerek bağladığınız ekranı tanımlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir