Kategoriler
Mobil

Telefon almadan orjinal mı ? orijinal değil mi ? kontrol edin

Sürekli yeni telefonların çıkmasıyla birlikte bu telefonların hemen ardından yan sanayi telefonları çıkmaktadır. Hatta Çin telefon pazarı olayı abartarak daha telefonun orijinali çıkmadan kaçağını çıkarıyor.

Artık işi o kadar abartılar ki aynı isimde çıkarmaktan aynı tasarımı aynı işletim sistemini koymaktan çekinmiyorlar. Durum böyle olunca telefonun orijinal olup olmadığını anlamak mümkün olmuyor tabi ki teknolojiyi yakından takip etmiyorsanız telefonun orijinal mı yoksa değil mi konusunda zor anlar yaşayabilirsiniz. Bizlerde telefon konusunda tecrübeniz olmadığını var sayarak bu haberi yapma ihtiyacı duyduk.

Telefon almadan önce orijinal olup olmadığına mutlaka bakın

Öncelikle şunu belirtelim telefon almaya karar verdiğinizde bilindik firmalardan sıfır alın eğer bütçeniz buna uygun değilse tanıdığınız kişilerden almaya bakın.

Eğer ki tanıdığınız kişide yoksa telefonu satın almadan önce arka kapağı açılıyorsa nerede üretildiğine bakın.

Daha sonra arka kısımdaki IMEI numarasına bakın telefonda *#06# tuşlayarak kontrol edin ve bataryayı çıkardıktan sonra ülke kodlarına bakın  telefonun markasına göre değişiklik gösterebilir mesela general mobile Çin üretimi ama orijinal olarak üretilir.

Yada Samsung Finlandiya üretimidir ama sadece buralarda üretilmediği için bu karışıklığa sebebiyet vermemek için telefonu alacağınız kişiden AnTuTu Tarzı telefonların performansını ölçen uygulamalar yükleyerek inceleme videolarıyla karşılaştırın.

Mutlaka Çin üretimli telefonlar masraftan kaçmak için kamera lenslerini basit takar kamerayı açarak görüntü kalitesine bakın. Hemen almaya karar vermeyin aynı marka telefonlara da bakarak karşılaştırma yapın. Telefonu almışsanız inceleme videolarını izleyin mutlaka telefonun orijinal olup olmadığını anlarsınız.

Telefonun Çin malı olduğunu nasıl anlarız, telefonun orijinal olduğunu nasıl anlarız gibi soru işaretlerini kafanızdan verdiğimiz yöntemle halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir