Kategoriler
Mobil

Apple ve Samsung’a rekor ceza!

Apple ve Samsung ‘a ceza geldi. Geçtiğimiz yıl içerisinde Apple kullanıcısı tarafından, telefonların kasıtlı olarak yavaşlatıldığı gerekçesi ile şirkete deva açılmıştı.  Açılan dava sonrası Apple bu sorunu çözeceklerine dair açıklama yapmıştı. Bunun yanında da pil değişikliği hakkında bazı bilgiler yayınlamıştı. Yine benzeri bir haber İtalya’dan geldi. İtalyan Rekaber Kurumu (AGCM) tarafından Apple ve Samsung‘a, telefonları kasıtlı olarak yavaşlattıkları için yaklaşık olarak 5.7 milyon dolar para cezası kesildi. Dünya devi iki şirketin böyle bir durumla karşı karşıya kalması ise oldukça şaşırtıcı. Rekabet kurumu tarafından kesilen cezanın planlı eskitme kapsamında değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca Apple’a pil değişimini net olarak açıklayan bir bilgi vermediği için de ek olarak 5 milyon euro ceza kesti. Bununla birlikte İtalya Rekabet Kurulu tarafından Apple’a kesilen cezanın miktari 10 milyon euro oldu.

Samsung Cezaya İtiraz Edecek

Samsung kendisine kesilen cezaya itiraz etmeye hazırlanıyor. Samsung’a kesilen cezanın içeriğinde ise yazılım güncellemesi ile kasıtlı olarak telefon yavaşlatma değerlendirmesi var. Yani Samsung bilerek ve isteyerek gönderdiği güncellemelerle telefonları yavaşlatıyormuş. Ancak şirket tarafından yapılan açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığı, hayal kırıklığına uğradıkları açıklandı. Şirket tarafından açıklanan bildiri de ise şu ifadelere yer verildi; “Samsung, Galaxy Note 4’ün performansını düşüren hiçbir yazılım güncellemesi yayınlamadı. Aksine, her zaman için müşterilerimizin mümkün olan en iyi deneyime sahip olmalarını sağlayan yazılım güncellemeleri sunduk”

Apple ve Samsung’a kesilen cezaların  şirketleri etkileyip etkilemeyeceği bilinmiyor. Ancak iki şirketin de kasıtlı olarak telefonları yavaşlattığı suçlamasına maruz kalması, şirketlerin pek hoşuna gitmeyecek gibi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir