Kategoriler
İnternet

Wikipedia’ya Çin’den Yeni Bir Rakip Geliyor

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia’ya Çin’den büyük bir rakip geliyor. Çin, tıpkı Wikipedia gibi çok büyük, çok kapsamlı bir internet ansiklopedisi üretebilmek için harekete geçti.

Günümüzde ansiklopediler artık tarih oldu diyebiliriz. Artık insanlar bilgiye ulaşacaklarında bunu internet aracılığıyla, internet ansiklopedilerinde çok kısa sürede yapabiliyorlar. Bilgi edinme konusunda özellikle Wikipedia internet sitesi insanların odak noktası. İnsanlar,  güvenilir bilgiye ulaşmak istediklerinde Wikipedia internet adresini tercih ediyorlar. Ancak Wikipedia bazı ülkelerde yasaklı durumda. Bu ülkelerin başında da, internet yasakları ile zaman zaman gündem olan Çin geliyor.

ÇİN WİKİPEDİA BENZERİ KENDİ ANSİKLOPEDİSİNİ KURACAK

Çin yetkililerinden gelen açıklamaya göre Çin, kendi milli ansiklopedisini oluşturacak. Hatırlarsanız Çin internet hususunda milli olmak adına kendi arama motorunu, kendi sosyal medyasını ve daha pek çok şeyi oluşturmuştu. Google’ı kullanmayan Çin, Google yerine Baidu arama motorunu kullanıyor. İşte Çin, şimdi de kendi internet ansiklopedisini kurmaya çalışıyor ve çok büyük bir ansiklopedi oluşturmayı hedefliyor. Bakalım Çin’in kurduğu ansiklopedi Wikipedia’ya rakip olabilecek mi ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir