Kategoriler
İnceleme

iPhone’la nasıl profesyonel video çekilir?

Efsane isim Steve Jobs, 2007 yılında ilk iPhone’u duyurduğunda, cihazı ‘arama yapabilen ve internet bağlantısı olan iPod’ olarak tanımlamıştı. Tüm devrimsel özellikler ve tasarımın yanında, orijinal iPhone bir kameraya sahipti fakat video kaydı yapamıyordu. Şimdi ise artık insanlar iPhone’la nasıl profesyonel video çekilir sorusunu yöneltiyor.

Kısacası Steve Jobs belki öldü ama onun mirası devam ettiriliyor.
Aradan tam 10 sene geçti ve iPhone telefonlar ciddi evrim geçirdi, birçok insan için aynı zamanda video ve fotoğraf kamerası hâline geldi. Her ne kadar Apple video çekmek için her türlü kolaylığı sağlasa da, hâlâ uygulanması gereken basit kurallar var ve bu şekilde çok daha profesyonel sonuçlar alabilirsiniz.

Önce depolama alanı
Dünyada iki çeşit insan vardır; telefonunda yer olanlar ve olmayanlar. Özellikle 4K çekilen videolar ciddi derecede depolama alanı isterken, kayda başlamadan önce mutlaka boş yer olduğuna emin olun. Videonun yarıda kesilmesini ve hafızanın dolmasını istemezsiniz, öyle değil mi?

Rahatsız edici bildirimleri kapayın
Bildirimleri önlemek için iyi bir video çekmeden önce telefonunuzu uçuş moduna almanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kısa mesajlar, aramalar ve diğer bildirimler önlenecektir. Yapmadığınız takdirde ekrana gelecek olan bildirimler hem dikkatinizi dağıtacak, hem de ne çektiğinizi görmeniz zorlaşacak. Arama gelmesi durumunda ise otomatik olarak video kaydı duracaktır.

Yönetmen gibi bakın!
Fotoğraf çekmek belki o kadar karışık değil ama videoda işler değişiyor. Eğer videoları TV ya da bilgisayar ekranında izleyecekseniz (YouTube, Vimeo gibi platformlara da atarak) yatay olarak çekmeniz en mantıklısı. Eğer Snapchat gibi yerlerde izleyecekseniz de dikey çekmeyi tercih edin.

Titremeyin, titretmeyin…
Titreyen videoları izlemek kimse için eğlenceli değildir. iPhone telefonlarda artık görüntü sabitleyicisi var ve oldukça da başarılı çalışıyor. Buna rağmen, yine de ona güvenmeyin ve mümkün olduğunca elinizi az kıpırdatın.

Işığa önem verin
iPhone video çekimi ışık olan yerlerde gayet başarılı fakat kapalı yerlerde ya da daha karanlık bölgelerde hep aynı sonucu vermiyor. Dolayısıyla ışık kaynağına önem verin ve aynı zamanda patlamalara da yol açmamasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir