Kategoriler
İnternet

Sahte Tıklamalara Google Çok Kızabilir

Google internet sitelerine verilen reklam verenlerin haklarını korumak ve sahtekarlıklara mahal vermemek adına, sahte tıklamalara Ban vermektedir. BAN, sistemden geri dönmeksizin atılmak anlamına gelmektedir. Google sahte tıklamaları fark ettiğinde, çoğu zaman haber vermeden hesabınızı BANlayıp, size bir e-mail yoluyla bildirim yapar. Reklamı sitenizden kaldırır ve yasaklı listesine alır.

Sahte sayfa tıklamaları, genellikle bir adresten çok sayıda tıklanma olduğunda akla gelir. Özellikle son zamanlarda, bazı kişiler para vererek sahte tıklanma satın almaktadırlar. Bu sahteciliğin önüne geçmek için, yapılan uygulamalarda bazen kurunun yanında yaş da yanabiliyor.

Adsense Adwords, Google’ın reklam veren şirketler ve site sahiplerini düzenleyen, reklam ayağıdır. Bu birimler, sitenize gelen reklam tıklamalarının da gerçekliğini araştırmaktadırlar. Burada tespit edilen bir sahte tıklanma durumu varsa, Google sunacağınız hiçbir mazereti kabul etmez. Kendini savunmanıza izin vermez ve direkt olarak sizi kara listesine alacaktır. Bu sistemle para kazanma hayalleriniz suya düşebilir.

Sahte Tıklamaları Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Sizin elinizde olmayan ve sizden kaynaklanmayan sahte tıklamaları, Google’a şikayet edebilirsiniz. Bu şikayetleri Örnek Site
    adresine yapabilirsiniz. Eğer elinizde olmayan ve engelleyemediğiniz bir sahte tıklanma durumu oluşmuşsa, bu adresleri hariç tutulanlara ekleyebilirsiniz.
  • Kendi reklamlarınızı hiçbir gerekçe ile tıklamayın. Sebebi ne olursa olsun, kendi IP adresinizden size verilen reklamları tıklamanız, Adsence tarafından fark edilir ve bu da uyarı almanıza ve sistemden uzaklaştırılmanıza sebep olabilir.
  • Google Analytic, sitenize kimin girdiğini, nerelere girdiğini neye tıkladığını gösteren bir birimdir. Hesabınızda buraya giriş yaparak sahte tıklanmaların önüne geçebilirsiniz.
  • IP adresi engelleme yöntemi ile, şüphelendiğiniz IP’lerin sitenize girmesini engelleyebilirsiniz.
  • Tıklanma oranlarının yüksekliği, sizi şüphelendirebilecek ve şüpheli durumuna düşürebilecek bir durumdur. Çünkü genel olarak herkes reklamlara tıklamaz. Bunun belli bir oranı vardır, Google bu oranı geçmeniz halinde, ki gerçek bile olsa, sizi Banlayabilir.

Buna göre Google Adsense sahibiyseniz Adsense politikalarını tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir