Kategoriler
İnternet

Kullanıcılara Sahte Google Uyarısı!

Google uyarısı Sanal dünyada tehlikeli sularda yüzüyoruz. Son dönemde başa çıkılamayacak kadar çoğalan siber saldırganlar, bu kez de kimlik avı e-postası ile karşımıza çıktı. Google, kullanıcılarını sahte uygulamaya karşı uyardı…

E-posta hesaplarına gönderilen kimlik avı postalarında gelen bağlantıya tıkladığınızda ya da sadece maili açtığınızda başınıza dert açılıyor. Saldırgana tam erişim yetkisi veren bu hareketle, sanal dünyada zor zamanlar geçirebilirsiniz. Google gibi bir devin de başına bu geldi. Google Dökümanlar bağlantısı içeren e-posta mail adreslerine yollanıyor. Tanıdık bir kişiden geliyormuş gibi gelen e-posta aslında sizi dolandırmak üzerine yapılandırılıyor. Dünyaca ünlü antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, kullanıcıları kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyarıyor…

Bu e-posta usta kullanıcıları bile yanıltacak düzeyde. Sahte e-posta uyarısını Bitdefender şirketinin ardından Google da yaptı. Mail içinde Google kelimesinin geçmesi, o mailin Google tarafından geldiğini göstermiyor. Maile tıklandığı anda bilgisayar korsanlarına Gmail hesabınıza tam erişim yetkisi veriyorsunuz. Çünkü bu yetkiyi veren Google Dökümanlar linkine tıklamış oluyorsunuz.

Saldırganlar bu yolla hesabınızı ele geçirdikten sonra hesabınız üzerinden aynı e-postayı tüm listenize de gönderiyor. Bu hesapların Google güvenlik kontrolünden geçmesi şart. Google’ın mağdurlara sunduğu bu desteği Google Docs Twitter sayfasından alabilirsiniz.

Gelen kutunuza bakıp gönderenin sizinle “Google Dökümanlar’da bir belge paylaştı” konu satırını arayın ve silin. Sahte e-postalara karşı önlemlerinizi alın ve her e-postayı açmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir