Kategoriler
İnternet

İnternet bağımlılığı nedir? belirtileri nelerdir?

İnternet Bağımlılığı konusunda hiç bir fikriniz var mı? belkide sizde bir internet bağımlısı olabilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra testi çözmenizi öneriyoruz.

İnternet teknolojisinin gelişim göstermesi ile birlikte, maalesef ki internet bağımlılığı gibi olumsuz bir durum da ortaya çıktı. Özellikle de çocuklarda belirtilerini göstermeye başlayan bu olumsuz durum, beraberinde bireylerin fiziksel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve iş aktivitelerinin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabildi. Bu bakımdan uzmanlar tarafından artık ciddi bir hastalık olarak kabul gören internet bağımlılığından kurtula bilinmesi açısından bu ciddi hastalığın belirtilerinin evebeynler ve yetişkin bireyler tarafından teşhis edilmesi gerekmektedir.

İnternet Bağımlılığı Tanımlaması

Uzmanlara göre tıpkı sigara, alkolde olduğu gibi bağımlılık oluşturabilen internet bağımlılığı, yine bu maddelerde olduğu gibi oldukça sinsi bir ilerlemeye sahip olabilmektedir. Bu bakımdan internet bağımlılığına maruz kalan çocuk veya yetişkin bireyler, genellikle bu olumsuz durumun farkına varamamakta ve hatta durumlarından da pek şikayetçi olamamaktadırlar.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok yönden ciddi anlamda tahribatlara neden olabilen internet bağımlılığı, bireylerin gerçek dünyadan kopmasına ve zamanla sanal bir dünyada yer almasına da neden olabilmekte ve bu olumsuz durum sonucundan bireylerin ilerleyen dönemlerde ciddi psikolojik problemler yaşamalarına neden olabilmektedir.

İnternet Bağımlılığı Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi bir hastalık olan internet bağımlılığının başlıca belirtileri ise şunlardır,

 • Bireylerin günlük yaşamlarının büyük bir kısmını internet üzerinde geçirmesi
 • Çok acil işi olmadığı halde gece uyanıp internet dünyasına giriş yapması ve bu durumun çoğu zaman sabah saatlerine kadar devam etmesi
 • Bireyin yer aldığı farklı ortamlarda zihninde sürekli olarak internete giriş yapma düşüncesinin belirmesi
 • Bireyin internete aşırı olarak düşkün olması gibi belirtiler, internet bağımlılığının en belirgin belirtileri olarak kabul görmektedir.

İnternet Bağımlılığının Başlıca Zararları Nelerdir?

.İnternet bağımlılığının hiç kuşkusuz ki birçok ciddi zararları bulunmaktadır. İnternet bağımlılığının başlıca zararları ise şunlardır;

Bireylerin Ruh Sağlığının Bozulmasına Yol Açabiliyor

 • İnternet bağımlığının eb belirgin zararlarından biri, bireylerin genel ruh sağlığının bozulmasına neden olabilmesi ve hatta bireylerin bir zaman sonrasında depresyon hastalığına yakalanmasına neden olabilmesidir. Uzmanlar, internet bağımlısı olan bireylerin ve çocukların daha agresif bir kişilik kazanabildiğinin altını çizmektedirler.

Bireylerin Gerçek Yaşamdan Kopuk Yaşamasına Neden Olabiliyor

 • İnternet bağımlığının belirgin zararlarından biri de bireylerin gerçek yaşamdan kopmasına neden olmasıdır. Özellikle de iradelerinin henüz gelişmemiş olması sebebiyle çocukların gerçek yaşamdan kopuk yaşamasına ve zamanla hayal dünyasında yaşamasına neden olabilmektedir.

Beslenme Bozukluklarına, Hareketsiz Yaşam Tarzına Neden Olabiliyor

 • İnternet bağımlılığının belirgin zararlarından biri de bireylerde beslenme bozukluklarına, hareketsiz yaşam tarzına neden olabilmesidir. Uzmanlar, bu hastalığa maruz kalanlarda günlük beslenme programları düzeninde ciddi anlamda değişikiklerin meydana gelebildiğini ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olabildiğinin altını çizmektedirler.

Kronik Strese Maruz Kalınmasına Neden Olabiliyor

 • İnternet bağımlılığının belirgin zararlarından biri de bireylerin kronik stres hastalığına yakalanmasına neden olabilmesidir. Özellikle de internet dünyasında sıklıkla psikolojik mobbinge maruz kalınması durumunda kronik stres durumunun kaçınılmaz olabildiği kişisel gelişim uzmanları tarafından vurgulanmaktadır.

Bireylerin Sosyal Yaşantısını Adeta Felç Edebiliyor

 • İnternet bağımlılığının belirgin zararlarından biri de bireylerin sosyal yaşantısını adeta felce uğratabilmesidir. Bu bakımdan uzmanlara göre internet bağımlılığına maruz kalan bireylerde sosyal yaşamın neredeyse sıfır noktasında olabildiği belirtilmektedir.

İnternet Bağımlılığı Tedavi Edilebilir Mi?

 • İnternet bağımlılığı elbette ki tedavi edilebilmektedir. Bu olumsuz durumun belirtilerinin görülmesi durumunda evebeynlerin veya bireylerin ilk olarak bir kişisel gelişim uzmanından veya psikiyatri doktorundan destek talep etmeleri gerekmektedir.
 • Bu sayede çağımızın sinsi problemlerinden biri olan internet bağımlılığı kolayca tedavi edilerek bireylerin genel sağlık bakımından eski sağlığına yeniden kavuşması sağlanabilmektedir.

THN – teknolojihaberim.net

İnternet bağımlısı mısın testini çöz : http://www.teknolojihaberim.net/blog/testler/internet-bagimlisi-misin.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir