Kategoriler
Donanım Haberleri

Apple oled paneller için LG’ye 2.7 milyar dolar verdi

Bugün, Güney Kore’den gelen yeni bir habere göre Apple, LG Display’e tam olarak 2.7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bu büyüklükteki bir yatırımın devamı, 2018 ve sonrasında gelecek.

2018 itibariyle iPhone modellerinde OLED panellerini kullanacak olması ve bir şekilde tedarik edilmesinin sağlanması olduğu belirtiliyor. Apple bundan böyle gelecek yıldan başlayarak, İPhone modellerinde sadece OLED paneller kullanacağını belirti.

Apple’ın bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen yeni İPhone 8’de kullanılacak olan OLED panellerin Samsung’la bir anlaşma yaptığı biliniyor. Ancak Cupertino merkezli teknoloji devi geleneksel olarak bir parça için sadece bir tedarikçi ile çalışmayı pek sevmiyor. Ayrıca şirketin, sonraki nesil iPhone modellerinde gecikme yaşamamak için yeterli OLED panel arzını garantisi altına alması gerekiyor.

Apple biran evvel başlamak istiyor

İPhone 8 için ortaya çıkan OLED panel ihtiyacı göz önüne alındığında, 2018 modeller için Apple’ın şimdiden bir şeyler yapmak zorunda olduğu da görülüyor.

İsmi açıklanmayan bazı kaynaklar, Apple’ın 2018 iPhone modelleri için gerek duyacağı tüm OLED panel üretimini karşılayacak bir yatırım yapmaya hazır olduğunu iddia ediyor. Böyle bir yatırım için ihtiyaç duyulabilecek finansmanın büyük çoğunluğunu, Apple’ın yaptığı 2.7 milyar dolarlık destek karşılıyor. Aynı zamanda, Google da yakında piyasaya çıkan olan yeni Pixel 2 akıllı telefonlarında kullanılacak panel üretimini garantiye almak için LG’ye 900 milyon dolarlık yatırım kararı aldı.

[affiliate_news id=”6375″]

OLED panel üretimi şu an için çok kısıtlı ve pazarın %95’ine hakim olan Samsung, üretiminin büyük bölümünü kendisi ve Apple için ayırmak zorunda.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir