Kategoriler
İnternet

Hindistan’da Bitcoin yatırımcılarına büyük şok

Hindistan Bitcoin’e vergi getirdi. Hindistan’ın Bitcoin yatırımcılarına yönelik yaptırım uygulayacağı haberleri gündeme düşmüştü. Hindistan’da beklenen oldu ve Bitcoin yatırımcılarının vergilendirilmesi çalışmaları başladı. Hindistan bankalarından bazıları yatırımcıların hesaplarında kısıtlamaya gittiler. Yapılan açıklamalarda Hindistan’da faaliyet gösteren Axis Bank, HDFC Bank, ICICI Bank ve Yes Bank Bitcoin yatırımcılarının hesaplarının bazılarına işlem kısıtı getirirken bazılarını ise dondurdu.

Hindistan hükümetinin son yıllarda giderek artan Bitcoin yatırımları nedeni ile bu kararı aldığı biliniyor. Çünkü son 1,5 yıl içinde Bitcoin ile yapılan ticaret büyüklüğü yaklaşık 3.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu kadar büyük ticaret rakamına karşı vergilendirme çalışmalarının yapılması pek şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz yıllarda ise saadet zinciri olarak adlandırılan kripto para biriminin gündeme gelmesi ve Maliye Bakanı Arun Jaitley tarafından kınanması gündeme gelmişti. Son bir yıl içinde yaşanan bu gelişmelerden sonra bankaları  Bitcoin ile ticaret yapan hesapları takibe aldığı haberleri çıktı.

Bitcoin’e vergi mi geliyor ?

Yaşanan bu gelişmeler kripto para birimi kullanıcılarını endişelendirmiş durumda. Çünkü benzer vergilendirme uygulamaları diğer ülkeler tarafından da yapılabilir. Hatırlayacak olursanız Türkiye’de de meclis gündeminde Bitcoin’in geleceği tartışılmıştı. Dünya genelinde yaşanan bu olaylardan sonra Bitcon değer kaybı yaşayarak 11.300 dolar seviyelerine geldi. Ekonomi uzmanlarının yatırım konusunda sıkça uyardığı, geleceğinin belli olmadığına dair iddiaları halen barındıran kripto para biriminin uzun bir süre daha gündemde olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir