Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Robot Sophia 19 Nisan’da Türkiye’ye gelecek

Robotlar teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza girmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de akıllı robot  Sophia. Robot Sophia 19 Nisan‘da Türkiye’ye gelecek. Dünyanın ilk vatandaşlık alan robotu olarak tanınıyor. Günümüzde son zamanlarda geliştirilen en fonksiyonlu robotlardan bir tanesi.  Hong Kong merkezli bir robot firması tarafından üretilen bu robot, tanıtımının yapılması ile birlikte bir çok ülkede popüler hale geldi. Dünyanın bir çok ülkesinde tanıtımı yapılan bu robotun en önemli özelliği ise insanlarla sohbet edebilmesi olarak biliniyor. Ayrıca karşısındaki insanın fiziksel hareketlerini de algılama kabiliyetine sahip. Sophia’nın özellikleri bunlarla sınırlı değil. Duygusal anlamda bir çok yüz ifadesini de yansıtabiliyor. Bu sayının 60 civarında olduğu açıklaması yapılmıştı.

Dünyanın bir çok ülkesini ziyaret eden Sophia Suudi Arabistan’dan vatandaşlık alan ilk robot olma ünvanına sahip. Sophia’ya vatandaşlık verilmesi tüm dünyada yankı bulurken Türkiye’de de belli kesimler açıklamalarda bulunmuşlardı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Sophia hakkında “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızı ve moda ikonuna benzetilerek tasarlanan robota dünyada ilk kez vatandaşlık vermekle ne yapmak, nereye varmak istemektedir?” şeklinde görüşlerini belirtmişti.

Sophia Türkiye’ye neden geliyor ?

Sophia, 19 Nisan tarihinde  Türkiye’ye geliyor. Marketing Meetup 2018 etkinliği kapsamında teknoloji severler ile buluşacak.  Robot meraklılarının ve teknolojiyi yakından takip edenlerin etkinliğe yoğun bir ilgi göstermesi bekleniyor. Bakalım Sophia Türkiye’de ne gibi cümleler kuracak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir