Kategoriler
İnternet

Google Home Çoklu Kullanıcı Desteğine Kavuştu

Google Home akıllı asistanlarının eksiklikleri bir bir kapatılıyor. Google tarafından yayınlanan son raporla beraber uzun süredir beklenen çoklu kullanıcı desteği üzerinde çalışmaların tamamlandığı açıklandı. İşte yeni güncellemenin detayları.

Google Home piyasaya çıktığı andan beridir konuşulan bir özellik olarak bilinen çoklu kullanıcı desteği bir türlü Google Home sistemlerine dahil edilememiş ve bu yüzden de Google epey bir eleştiri almıştı.

Sadece tek bir kullanıcının sesini tanıması ve bu kullanıcının sesine göre çalışıyor olması ilk etapta Google akıllı hoparlör sistemlerinin güvenlik konusunda bekleneni verdiği düşüncesini oluşturuyor olsa da uzun süreli kullanımlarda tek bir kullanıcı üzerinden işleyen sistemin yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştı. Sürekli kullanıcılarda bu yönde istek mesajları alan Google, dün itibariyle yayınladığı yeni güncelleme sonrasında çoklu kullanıcı desteğini devreye sokmuş oldu.

Google Home 6 Kişiye Kadar Destek Verecek

Güncellemesinin yayınlandığının açıklanmasının ardından Google, yeni sisteminin nasıl çalışacağı hakkında da kullanıcıları bilgilendirdi. Her ne kadar çoklu kullanıcı desteği gelmiş olsa da verilen ilk bilgi bu sistemin sınırları olacağını ortaya koymuş oldu. İlk etapta Google Home için sadece 6 kullanıcıya kadar destek verildiğini belirtelim.

Eski sistemde sadece bir kullanıcının komutlarını algılayan ve bu kullanıcının sesini tanıyan akıllı hoparlörü yeni güncelleme sonrasında aynı anda 6 kullanıcının komutlarını algılayabileceği açıklandı. Yeni sistemde komut veren hemen her kullanıcının sesini tanıyacak olan Google Home, kişiye göre komutlarında da değişiklikler yapabilecek. Konuşmacıyı ses tonuyla algılayabilecek olan akıllı hoparlör böylece kişiye özel cevaplama seçeneklerine de sahip olmuş olacak.

Mini Bir Ses Yazılımı Ekleniyor

Şimdiden Google Home kullanıcıları tarafından beğeni toplayan güncellemenin nasıl sağlanacağı konusunda da belli başlı bilgilerimiz var. Tabi ki sistem donanımsal bir değişikliğe ihtiyaç duymuyor. Sadece ses tanıma için özel geliştirilen mini bir yazılım cihazlara dahil ediliyor ve bu şekilde artık hem 6 kişiye kadar destek veriliyor hem de asistan kullanıcıların ses tonunu algılayarak kişiye özgü cevaplar oluşturabiliyor.

Google’ın akıllı asistanlara verdiği önemin ne kadar yüksek olduğunu gösteren güncellemelere bundan sonrada devam edileceği şimdiden verilen bilgiler arasında. Güncellemelerin desteğinin ne kadar devam edeceği ya da nasıl yenilikler sunacağı konusunda ise henüz bir açıklama bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir