Kategoriler
İnternet

Google Gmail, korsanlar tarafından patlatıldı

Google, Gmail kullanıcıları için dün hiçte iyi bir gün değildi. Çünkü Sofistike adlı Hacker grubu, Kullanıcıların Gmail bilgilerini ele geçirmeye çalıştı. 

Bu çalışmadan dolayı Google Dokümanlara izin isteği gönderip hesaplardaki bilgilerden kullanıcının hesabına erişip yeni bir e-posta adresiyle değişmeye çalıştı ele geçirilen hesaplar dalgalanma etkisine neden oldu.

Google‘a göre, saldırı Gmail kullanıcılarının yüzde 0,1’den azını etkiliyor, açıklamasında bulundu buda demek oluyorki 1 milyon kişiyi etkilemiş anlamına geliyor.
Google bu stratejiyi değiştirip yeni bir strateji üstünde durması gerekiyor. Çünkü dünyadaki bir çok kişi Google’ın sunmuş olduğu Gmail hesabı kullanmakta. Google’da tıpkı Apple gibi ürünleri için özel bir giriş sistemi yapması güvenlik açısından daha sağlıklı olabilir. Birkaç saat içinde milyonlarca hesabın hacker grubu tarafından ele geçirilmesi Goggle camiasında hareketlenmelere sebep oldu. Bu hareketlenme sonucunda Google yöneticileri harekete geçti. Gmail uzantılarını kara listeye koyma yetkisine sahip oldukları için sisteme “Google Docs” uzantısını topluca engelleyebilirdi. Bu tür açıklar Sofistike gibi Hacker grupları tarafından kolaylıkla sızmasına sebep oluyor. Bu tür sıkıntılar en çok Google Play Store, Gmail gibi sık kullanılan Servislerde kalıcı bir sorun olabilir.

“Google Gmail, korsanlar tarafından patlatıldı” için 2 yanıt

Dikkatli gerekiyor her ne kadar önlemler alınsa’da bir şekilde sisteme giriş yapılmaktadır. Google gibi dev firmalar bile güvenlik sorunu yaşayabiliyorken tedbiri elden bırakmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir