Kategoriler
İnternet

Çin Siber Saldırılara Karşı Yeni Bir Güvenlik Sistemi Geliştirdi

Çinli bilim adamlarının yapmış olduğu güvenli internet iletişimi sağlayabilmek amacıyla yeni geliştirmiş olduğu kuantum ağının test aşamasının başarıyla tamamladığını açıkladı ve ağustos sonunda hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.

Uluslar arası hizmet veren “Global Times” gazetesinin haberine göre, Şandong eyaletinin başkenti Cinan’daki Hükumet ve ÇKP yani (Çin Kominist Partisi) birimlerinde mayıs ayından bu yana denenen ticari kuantum iletişim ağı, ağustos sonunda genel kullanıma sunulacağı açıklandı.

Veriler artık daha güvenli

Yapılan bu iletişim ağı ile saniyede 4 bin veri şifreleme yapabilme kapasitesine sahip olacak buda yaklaşık 200 veri istasyonu arasında gizli veri akışına olanak sağlıyor. Yapılan diğer bir açıklama ise yazılı metin şifreleme özelliğine sahip olan bu sistemin ileride yapılan çalışmalar ile görüntü ve ses dosyalarını da iletebilecek bir duruma getirmeyi hedefliyorlar.

Prof. Cu Licia,  yapmış olduğu bir açıklama ise Hükümet ve parti birimlerinin devamlı olarak siber saldırıları ve casusluk faaliyetlerinden korunma altına almak olduklarını bu durumdan en çok etkilenen Ülkeler ise Çin, ABD ve Rusya gibi bir çok Ülke’nin saldırılara açık bir hedefi olmak istemiyor ifadesini kullandı.

Kuantum şifreleme sistemi bilgi kopyalamayı önleyen ve kuantum foton altyapısı sayesinde en küçük güvenlik açığını otomatik hata kodu oluşturarak kullanıcıları uyarma özelliğine sahip ayrıca dünyanın en güvenli internet iletişim sistemlerinden biri olarak çıkacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir