Kategoriler
İnternet

Ali Baba Ceo’su Jack Ma : İnternet Hakkındaki Düşünceleri

Ali Baba Ceo’su Jack Ma : İnternet Hakkındaki Düşüncelerini dile getirirken her zaman’kin den farklı bir üslup ve ses tonu ile dinleyicilere seslendi.

Online alışverişin ve sanal mağazacılığın gelişen ve hatta devleşen ve pazarda ilk sıraları alan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin’in Zhengzhou kentinde katıldığı konferans da konuştu.

Ma, geçmiş dönemde yaptığı uyarıları hatırlattı. Jack Ma “Online ticaretin ilk zamanlarında geleneksel perakendeciliğin bozulacağını söylediğinde kimsenin dinlemediğini kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yeni teknolojilerin muhtemel etkileri hakkında uyarılarda bulundu”.

Ekonominin geleceğini İnternet’in bozmasından korktuğunu söyleyen Ma, “İnsanlık yıllar sürecek bir acıya hazırlıklı olsun” dedi.

Gelişen ve hızla ilerleyen teknolojinin içinde eğitim sistemini de değiştirerek otomasyon ve internet ekonomisinin neden olacağı hasarı yumuşatmak için robotlarla nasıl çalışılacağının öğrenilmesi gerektiğini söyleyen Ma, şöyle konuştu:

”Dünya, önümüzdeki 30 yıl içinde mutluluktan çok acı görecek. Yaşanacak toplumsal çatışmalar her türlü sanayiyi etkileyecek. Ma, şirketlerin odaklanması gereken iki önemli teknolojiden bahsetti. Bulut tabanlı bilgisayar sistemleri ve yapay zeka. Yöneticiler konuyu kendilerine anlatacak genç insanları işe almalılar. İnternet’in ekonomiye etkisinden şikayet etmenin bir kenara bırakılması gerektiğini söyleyen Alibaba CEO’su online sistemlerin de milyonlarca iş imkanı yarattığını hatırlattı”. Robotların insan gücünü bir kenara itmesine müsaade edilmemesi gerektiğini söyleyen Ma, “Makinalar yalnızca insanların yapamadıklarını yapmalı. Ancak bu şekilde makineleri insanların ikamesi değil, iş arkadaşları olarak kabul edebiliriz” dedi. Bankacılık sektörü ile ilgili düşüncelerini de dile getiren Ma, İnsanların kolaylıkla kredi kullandırılması gerektiğini bankaların kırmızı çizgilerinden kurtulması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir