Kategoriler
Giyilebilir Teknoloji Teknoloji

Sevgililerin Ayrılmasına Engel Olan Teknoloji

TÜİK’in yapmış olduğu istatistiksel verilere göre Türkiye’de yapılan 100 evlilikten 21 tanesi ayrılık ile sonuçlanıyor. Avrupa ülkelerinde bu oran yani boşanma oranı %60’ları buluyor. Amerika’da ise %50 gibi büyük bir oran durumu söz konusudur. En az ayrılık yaşayanlar ise Şişlililer %3 oranla en az boşanma oranına sahipler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi kapsamında çalışmalarını sürdüren bir ekip, bu yüksek ayrılık oranlarının önüne geçebilmek için bir teknoloji geliştirmeye başladılar. Bu geliştirilecek teknoloji sayesinde daha çok çiftlerin hareketleri laboratuvar ortamlarında incelenmeye alındı. Ancak çiftlerin ayrılık aşamasında herhangi bir fiziksel tepkimeyi kesin olarak belirtmedikleri için ellerinde ki akıllı telefonlar sayesinde vücutlarında oluşan etmenler; vücut ısısı, nabız, ter gibi birçok faktör ve biyolojik daha farklı sinyaller sayesinde çiftlerin ayrılık aşamasına ulaştıklarında verdikleri tepkileri saptadılar. Bu geliştirilmekte olan giyilebilir teknoloji sayesinde çiftler arasında oluşabilecek anlaşmazlıkları %86 oranında saptayabildiler.

Ekibin hedefi sevgililer ya da eşler arasında oluşabilecek tartışmaları 5 dakika önce saptayarak sizin üzerinizdeki giyilebilir teknolojik alet üzerinden sizlere sinyal gönderebilmek olacaktır. Ekibin verileriyle ve projeleriyle ilgili yapılan araştırmalar sonucu bu konuda da başarılı olunabileceğine dair sonuçlar bulunuyor. Ayrıca günümüz teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen bu yapay zeka ve yazılım sistemi daha ekonomik şekilde elde edilebileceği gibi uygun fiyatlarla da satışa sunulabilir. Belkide ileride kolunuzda takılı olan akıllı saatiniz pişman olacağınız sözler yüzünden sizi uyaracak ve ilişkinizin bitmesine engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir