Kategoriler
Donanım Haberleri

Apple’ın ekranını LG üretecek

Apple, OLED ekran üretimindeki tedarikçi sayısını artırabilmek için LG ile anlaşma yapmak üzere. Anlaşma sağlanırsa İphone ekranlarını bundan böyle LG üretecek.

Samsung ile anlaşma sağlayan Apple İphone 8 için OLED ekran üretimi için zaten özel tedarikçisi ancak Appple halkayı genişletmek amacıyla yeni arayışlar içerisinde olduğunu görmekteyiz. Ekran konusunda oldukça iddialı olan LG, Apple ile anlaşma sağlaması çok yakın. Edinilen bilgiye göre İphone ekran üretebilmesi için sadece İphone’a özel yeni fabrikalar açmasını istiyor.

LG ve Apple son aşamada

Samsung, şu anda telefonların OLED ekranların %95’ini üstlenmiş durumda yalnız şirket bu durumu ortalamak için ekran üretimi konusunda yeni adımlar atarak dengeleri eşit tutmaya çalışıyor. Ekran teknolojisi konusunda liderlik koltuğuna oturan Samsung ile LG yeni açacağı dünyanın en büyük üretim tesislerini kurmasıyla birlikte Apple’ın durumu pekiştirme çabaları somut bir adım olacak.

Kore Herald haber kaynaklarına göre Apple, OLED ekran konusunda tedarikçi sayısı artırma çabaları içerisinde. Şirket ile LG arasında yapılan anlaşmanın son aşaması olan imzalama aşamasına kadar geldi.

LG, sadece Apple için ekran üretebilmek için 1.75-2.62 milyar dolar gibi bir rakamı gözden çıkartmak zorunda. Görüşmeler sonunda hemen tesis kurarak üretime geçilmesi bekleniyor.

E6 olarak adlandırılacak yeni tesisin faaliyete geçmesi 2019 yılını bulacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz aylarda LG’nin yapmış olduğu açıklamada 3.5 milyar dolar yatırım planladıklarını söylemişti. Bu yatırımın çok büyük bir kısmı Apple için bütçe ayrılacağı tahmin edilmektedir. Apple bu yatırım sayesinde hem tedarik sıkıntılarını aşacak hemde diğer tedarikçileriyle anlaştığı fiyatlandırma konusunda iyileştirme yapacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir