Kategoriler
Donanım Haberleri

Apple Firması 4K Destekli Televizyon Çıkarıyor

Apple firması, iPhone, iPad, iMac gibi teknolojik alanda ilerlemiş akıllı telefon, bilgisayar ve tablet üreten IOS işletim sistemi kullanan ilk ve tek firma olarak 4K çözünürlük bulunan ilk televizyonunu çıkarıyor.

 

Telefon, tablet ve bilgisayar çalışmalarından sonra televizyon çıkarmaya karar veren Apple firması yeni 4K çözünürlükte üreteceği televizyonunu yakında piyasa sunacak. Apple firması daha önceden ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde satışa çıkardığı Apple TV markalı televizyonunun yeni versiyonunda uzun zamandır beklenen ve istenen 4K televizyonunda ayrıca HDR video desteği sunuyor.

Apple TV’de HDR Sistemi Kullanımı

Apple firması bir kullanıcısının iTunes üzerinden indirdiği filmler arasında karşılaştığı ve normalde bulunmayan 4K HDR uyarısı, kullanıcının sosyal medyayı kullanarak sesini duyurmasına neden oldu. Apple ürünlerinin 4K desteği alması ise Apple firmasının HDR uyarısı alınan filmlerin olduğunu gördüğü düşünülüyor. iTunes ile indirilen filmlerde 720p ve 1080p çözünürlüğe zorunlu kalan kullanıcılar, yeni çıkan 4K ve HDR seçeneklerini kullanabiliyor. Çıkışı beklenen 4K HDR çözünürlük bulunan Apple TV iPhone 8’in duyurulmasıyla gerçekleşmesi bekleniyor. iPhone 8’de ise televizyonların 4K HDR çözünürlüğü ile uyumlu olup olmadığı merakı ise kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Apple 4K HDR Desteğini Neden Sunuyor

Apple daha öncesinde çıkardığı Apple TV marka televizyonunda yalnızca 720p ve 1080p seçenekleri sunuyordu. Bir kullanıcı indirdiği filmler içerisinde 4K HDR uyarısı aldığı için sosyal medyada takip başlattı ve sesini Apple firmasına duyurdu.

Bunun yanı sıra firmanın 4K HDR desteği vermesinde büyük etken Apple firmasının rakipleri sayılan firmalarda yeni cihazlarında bu özellikleri sunacak olması geliyor. Roku ve Amazon 4K Fire TV, gibi televizyonlarında bu destekleri ve çözünürlüğü sunuyor. Apple TV ise rekabete geriden başlıyor ve yarışı kazanması için yeni özellikler getirmesi gerekiyor. Ayrıca 4K televizyon fiyatlarının düşüşü, Amazon, Netflix ve YouTube’un HDR ve 4K desteğini vermesi Apple firmasında bu yeniliğe gitmesini zorunlu hale getiriyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir