Kategoriler
Sosyal

Dünyanın Yakınından Geçen Asteroit Çok Geç Fark Edildi

Bilim adamları dünyanın yakınından geçen bir asteroit gördüler. Hemen asteroit yolunu incelemeye alan gök bilimcileri yeni ismini verdikleri 2017 001 asteroit dünyanın yakınından sorunsuz bir şekilde geçiş yaptığını tespit etmiştir.

Ancak asteroit çok geç zamanda farkına varıldı. Asteroit geçişini tamamladıktan sonra en sonlara geldiği zaman bilimciler tarafından izlendi. Asteroidin Dünya’ya olan mesafesi yaklaşık olarak 123.031 kilometre civarındaydı. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki mesafenin üçte birine denk gelecek şekildedir. Tahmini olarak boyutu 25 ve 78 metre arası olan olan asteroidin çeşitleri daha önceki yıllarda Dünya atmosferine giriş yapmıştı.

Fakat yaklaşık olarak ev büyüklüğünde olan asteroidin bu seferki tespiti tam olarak yapılamadı. Bilim adamlarının görüşlerine göre asteroid Dünya’ya yaklaştığı zaman tespiti zor olmaz. Daha önceleri yakın bir tarihte Ocak ayında da bir asteroidin Dünya’ya yaklaştığı tespit edilmişti. Bu sefer yaklaşan astreoidin tespit edilememesinin en büyük sebebi çok karanlık veya yansımasız görünmesi olduğunu özellikle vurguladılar. Bu tarz durumlar bilim adamlarının yapacağı çalışmaları doğrudan olumsuz yönde etkilemektedir.

Birçok Astreoid Tespit Edildi

Bununla birlikte uzay boşluğu üzerinde Dünya’ya yakınlığı çok olan birçok astreoid tespit edilmiştir. Yalnız henüz teknolojimiz hepsini tespit edebilecek bir duruma sahip değildir. Ancak durum her ne kadar böyle olsa bile sonuçta uzaklaşırken de olsa tespiti net bir şekilde yapılmıştır.

Yakın zamanda gelişecek teknoloji sayesinde bu tür asteroid çeşitlerini rahatlıkla tespit edebilme imkanı bulunacaktır. Gök bilim adamlarının bu yöndeki çalışmaları hızla ilerlemektedir. Eğer bu asteroid Dünya’ya çarpmış olsaydı Dünya üzerinde tek bir canlı bile kalmazdı. Dünya yakınından geçerek hiçbir şekilde Dünya’ya dokunmaması insanların kafasında birçok soru işaretleri bırakıyor. Yakın bir zamanda bilim adamları tekrar çalışmalarını yürütecektir.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir