Kategoriler
Teknoloji

Yapay fotosentez ile daha temiz hava

Sürekli artmakta olan sera gazı, içinde bulunduğumuz gezegen ve canlılar için büyük tehdit oluşturmakta. Bilim adamları, geliştirilen yapay fotosentez ile daha temiz bir hava oluşturmasına olanak sağlıyor.

Her yıl sürekli artmakta olan küresel ısınmayı kontrol altına alabilmek için biran evvel bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Bilim araştırmacılarının verisine göre atmosferik karbondioksit oranının kayıt altına alınmasından bu zamana kadar elde edilen artış yüzde 25 olarak tespit edildi. Gezegenimizle birlikte tüm canlılığı tehdit altına alan sera gazlarında ki konsantrasyon artışı önlemek için gerekli çalışmalar başlatıldı. Karbondioksit oranının azaltılması için yapılan çalışmalar  bilim insanları, Central Florida Üniversitesi kapsamında ham maddesi karbonmonoksit olan görünebilir ışıkla tetiklenen Yapay fotosentez geliştirdi.

Organik moleküller ve titanyum tercih edildi

Araştırmacıların açıklamasına göre Ultraviyole ışınları kullanılarak fotosentezin tetiklenmesi en iyi yol gözükmesine rağmen, güneş ışığından gelen elde edilen ışık miktarı yüzde 4 gibi UV olması verimi fazlasıyla etkilemektedir. organik moleküller ve titanyum kullanılarak yapılan sentetik materyal Platin, renyum ve iridyum malzemeleri çok pahalı olduğundan dolayı tercih edilmedi. Görünebilen mavi ışığı emebilen moleküller kullanılarak yapıldı.

 

formate ve formamid  oluşturulmasına imkan sağlayan Mavi LED foto-reaktörü ile birlikte atmosferden karbondioksiti temizleyerek reaksiyon bağlantısı kurmuş oldu. Geliştirilen Yapay fotosentez sayesinde kirli havanın temizlenmesi planlanmaktadır. Bu sayede küresel ısınmasın önüne geçilmesi ön görülüyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir