Kategoriler
Teknoloji

Telgrafın icadı, telgrafı kim buldu

Telgrafın icadı, bilinen en eski teknolojik gelişmedir. Telgraf iletişim ağında başlangıç için çok büyük buluşlardan biridir. Telgraf diye bir buluş olmasaydı belki hala duman ile haberleşiyor olabilirdik.

Telgrafın icadı sırasında birçok kez hezimete uğransa da istenen sonuca ulaşılmıştır. Genelde herkesin aklına takılan en büyük sorulardan bir tanesi de “Telgrafı kim icat etmiştir?” sorusu olmuştur. Ben de merak ediyorum aslında. Beraber öğrenelim isterseniz. Telgrafın tarihi çok eskiye dayanmaktadır yıllarca insanlar birbirleriyle iletişim kurmanın yollarını aradılar. Duman yoluyla iletişim, ayna yolu ile yansıtmalı iletişim gibi bir çok yöne başvurdular ancak bu ilkel yönlerin hiç biri işe yaramadı.

İnsanların bir şekilde birbirleriyle iletişim kurmaları gerekiyordu bunun bir yolu olmalıydı ta ki Fransız Claude Chappe, 1793 tarihin’de telgrafı bulana kadar. Telgraf sayesinde uzun mesafeli iletişim kurmayı başardılar. İlerleyen zamanlarda Telgraf’ı nasıl geliştirebilecekleri hakkında araştırmalarda bulundular. İlk telgrafın icadı Claude Chappe tarafından yapıldıktan sonra bir çok yeniliği getirmese’de iletişim yolunda ilk adımlar atılmıştı.

Telgrafın icadı ve modernize

Aslında herkesin merak ettiği bir soru var; “Telgrafı kim icat etti?”. O zamanlar için büyük bir buluş olarak nitelendirilen telgraf icadından sonra Alexander Graham Bell tarafından tekrar modernize edilerek hizmete sunulmuştur. Bell 1876 yılında teller aracı ile ilk iletişim kurmayı başarmıştır. Daha sonradan bununda yeterli olmadığını düşünen Bell mors alfabesi sayesinde iletişim kurmayı kolaylaştırmıştı. Telgraf ilk başlarda trenler ile iletişim kurmak için amaçlansa’da sonrada şehirler arası iletişim ağına dönüşmüştür.

Telgrafın icadı ile günümüzden tam 250 yıl geçmiştir. Telgraf şu anda günümüzde ilkel bir iletişim ağı olarak görünse’de O tarihler’de önemli iletişim ağlarından biri olarak kullanıyordu. Claude Chappe, Optik telgrafın mucidi Fransız bilim insanı olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Telgraf ile iletişim için telgraf alfabesi olarak kullanılan iletişim türü olarak mors alfabesi kullanılmaktaydı. Mors alfabesi, telgraf haberleşmesinde kullanılan, nokta ve çizgilerden oluşan sesli sinyaller neticesinde anlaşılabiliyordu. Mors alfabesi adını Telgrafın icadı ve gelişmesinde önemli adım atan Samuel F.B. Morse’dan almaktadır. Morse, okul dönemlerinde Yale Üniversitesi’ nde telgrafı ilk şekillendiren ve elektrik akımıyla sinyali gönderen kişi olarak Telgrafın gelişmesinde en büyük rolü oynamıştır. Samuel F.B. Morse, Çoğu kişi tarafından Telgrafın mucidi olarak bilinir. O zamanlar ileri teknoloji olmamasına rağmen Telgrafın icadı kısaca bizim için ilkel ama insanlık için büyük bir buluş olduğunun altını çizmek gerekir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir